Europa

Populacja Wielkiej Brytanii wzrośnie o 3,2% w ciągu dekady dzięki imigrantom

Zdaniem demografów w najbliższych latach Anglia odnotuje największy wzrost liczby ludności w UK. Badania pokazują, że śmiertelność w będzie rosnąć, lecz populacja Wielkiej Brytanii wzrośnie dzięki imigrantom przybywającym do Zjednoczonego Królestwa. 

Imigranci a wzrost ludności w UK

Według prognoz Office for National Statistics populacja Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć o 3,2% w ciągu najbliższej dekady. Tym samym ma się zwiększyć z 67,1 mln w połowie 2020 roku do 69,2 mln w połowie 2030 roku.

Najszybciej będzie rosnąć populacja Anglii (3,5% między połową 2020 roku. a połową 2030 roku, w porównaniu z 2,6% w Walii, 2,0% w Irlandii Północnej i 0,3% w Szkocji). Wzrost liczby mieszkańców będzie napędzany przede wszystkim przez 2,2 mln osób migrujących do kraju. Biorąc pod uwagę większą liczbę zgonów z uwagi na starzejące się społeczeństwo brytyjskie, oczekuje się, że migracja międzynarodowa netto będzie odgrywać coraz większą rolę we wzroście populacji.

Zobacz także: Umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Indiami coraz bliżej

ONS

Zobacz także: Wielka Brytania zainwestuje spore środki w kolej w Kenii

Populacja Wielkiej Brytanii po pandemii

Przewiduje się, że na przestrzeni kolejnych dekad (lata 2020-2045) Anglia odnotuje największy wzrost liczby ludności, wynoszący 6,7%. Prognozowany wzrost w tym samym okresie dla Walii wynosi 4,2%, a dla Irlandii Północnej 2,3%. W tym czasie Szkocja odnotuje spadek o 1,5%.

Według statystyków do 2025 roku w Wielkiej Brytanii będzie więcej zgonów niż urodzeń. Jednak z uwagi na wzrost liczby imigrantów, w strukturze społeczeństwa zajdą znaczne zmiany. W ciągu 25 lat (licząc pod połowy 2020 roku) zgonów będzie o 1,4 mln więcej niż urodzeń. W analogicznym okresie wzrośnie o 3,9 miliona, napędzana prognozowanym saldem migracji na poziomie 5,3 miliona.

ONS

Prognozowana migracja netto, pomimo chwilowego spadku wywołanego ograniczeniami związanymi z pandemią ma spadać w najbliższych miesiącach, jednak w perspektywie długoterminowej utrzyma się na względnie stałym poziomie. Po ograniczeniu pandemii liczba zgonów nieznacznie spadnie, a następnie nastąpi stały wzrost liczby zgonów wśród Brytyjczyków, ponieważ osoby urodzone w pokoleniach wyżu demograficznego po drugiej wojnie światowej osiągają starszy wiek.

Ukraińscy imigranci czynią Polaków bogatszymi

Polecane artykuły

Back to top button