Europa

Populacja Wielkiej Brytanii wzrośnie o 3,2% w ciągu dekady dzięki imigrantom

Zdaniem demografów w najbliższych latach Anglia odnotuje największy wzrost liczby ludności w UK. Badania pokazują, że śmiertelność w będzie rosnąć, lecz populacja Wielkiej Brytanii wzrośnie dzięki imigrantom przybywającym do Zjednoczonego Królestwa. 

Imigranci a wzrost ludności w UK

Według prognoz Office for National Statistics populacja Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć o 3,2% w ciągu najbliższej dekady. Tym samym ma się zwiększyć z 67,1 mln w połowie 2020 roku do 69,2 mln w połowie 2030 roku.

Najszybciej będzie rosnąć populacja Anglii (3,5% między połową 2020 roku. a połową 2030 roku, w porównaniu z 2,6% w Walii, 2,0% w Irlandii Północnej i 0,3% w Szkocji). Wzrost liczby mieszkańców będzie napędzany przede wszystkim przez 2,2 mln osób migrujących do kraju. Biorąc pod uwagę większą liczbę zgonów z uwagi na starzejące się społeczeństwo brytyjskie, oczekuje się, że migracja międzynarodowa netto będzie odgrywać coraz większą rolę we wzroście populacji.

Zobacz także: Umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Indiami coraz bliżej

ONS

Zobacz także: Wielka Brytania zainwestuje spore środki w kolej w Kenii

Populacja Wielkiej Brytanii po pandemii

Przewiduje się, że na przestrzeni kolejnych dekad (lata 2020-2045) Anglia odnotuje największy wzrost liczby ludności, wynoszący 6,7%. Prognozowany wzrost w tym samym okresie dla Walii wynosi 4,2%, a dla Irlandii Północnej 2,3%. W tym czasie Szkocja odnotuje spadek o 1,5%.

Według statystyków do 2025 roku w Wielkiej Brytanii będzie więcej zgonów niż urodzeń. Jednak z uwagi na wzrost liczby imigrantów, w strukturze społeczeństwa zajdą znaczne zmiany. W ciągu 25 lat (licząc pod połowy 2020 roku) zgonów będzie o 1,4 mln więcej niż urodzeń. W analogicznym okresie wzrośnie o 3,9 miliona, napędzana prognozowanym saldem migracji na poziomie 5,3 miliona.

ONS

Prognozowana migracja netto, pomimo chwilowego spadku wywołanego ograniczeniami związanymi z pandemią ma spadać w najbliższych miesiącach, jednak w perspektywie długoterminowej utrzyma się na względnie stałym poziomie. Po ograniczeniu pandemii liczba zgonów nieznacznie spadnie, a następnie nastąpi stały wzrost liczby zgonów wśród Brytyjczyków, ponieważ osoby urodzone w pokoleniach wyżu demograficznego po drugiej wojnie światowej osiągają starszy wiek.

Ukraińscy imigranci czynią Polaków bogatszymi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker