Finanse

Kwartalna sprzedaż Alphabet zaskoczyła inwestorów

Kwartalna sprzedaż Alphabet zaskoczyła inwestorów. Wzrost sprzedaży tego holdingu powołanego przez Google w ostatnim kwartale zeszłego roku wyniósł aż 32 proc. r/r. Co warto zaznaczyć jest to już trzeci z rzędu kwartalny rekord sprzedaży. Choć według analityków niedługo dochody Alphabet przestaną rosnąć w tak szybkim tempie.

Rekordowa, kwartalna sprzedaż Alphabet

Ostatnimi czasami akcje wielu przedsiębiorstw spadają. Inwestorzy obawiają się, że rosnąca inflacja, nowe warianty COVID-19 oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodują, że wiele firm działających w tradycyjnych branżach niedługo może znaleźć się w poważnych tarapatach. Jednakże obawy te nie dotyczą przedsiębiorstw należących to tak zwanego sektora Big Tech. Akcje tych firm od wybuchu pandemii notują spore wzrosty. Choćby te firmy Microsoft w zeszłorocznym czerwcu przebiły poziom 265 dolarów. Dzięki czemu przedsiębiorstwo to stało się drugą firmą na świecie, która osiągnęła kapitalizację wynoszącą ponad 2 biliony dolarów. Co warto zaznaczyć, wcześniej równie wielką kapitalizację osiągnęła inna firma z sektora Big Tech – Apple. 

Zobacz także: Firma Microsoft przebiła kolejną magiczną granicę na giełdzie

Inną firmą z analizowanej branży, która zaczęła sobie radzić jeszcze lepiej podczas pandemii jest założony przez Google holding Alphabet. Jego sprzedaż w 4 kwartale zeszłego roku ustanowiła kolejny rekord. Wzrosła ona rok do roku o 32 proc. i wyniosła 75,3 mld dolarów. Co warto zaznaczyć, rynek spodziewał się, że wyniesie ona 72,17 mld dolarów, czyli o około 5 proc. mniej. 

Taki wzrost sprzedaży kwartalnej przyczynił się do powstania zaskakująco dużych zysków. Zysk kwartalny Alphabet wyniósł 20,6 mld dolarów, czyli około 30,69 dolarów na akcję. Inwestorzy zaś spodziewali się, że wyniesie on 27,56 dolarów na akcję, czyli o ponad 10 proc. mniej.

Ogłoszenie tych wyników sprawiło, że akcje Alphabet na amerykańskiej giełdzie znacznie wzrosły. Jak donosi agencja prasowa Reuters, wczoraj w tak zwanych godzinach after-hours, czyli po oficjalnym zamknięciu rynku, skoczyły one o ponad 8 proc.

Najbliższe miesiące mogą być stosunkowo trudne dla holdingu Alphabet

Jednakże, według ekspertów agencji prasowej Reuters, najbliższe miesiące będą stosunkowo trudne dla holdingu Alphabet. W stosunku do firmy Google, która generuje największą cześć jego zysków, są obecnie wystosowywane liczne pozwy oskarżające ją o antykonkurencyjne praktyki na rynkach reklam i sklepów z aplikacjami mobilnymi. Co więcej, przedsiębiorstwo to już zapowiedziało, że obniży opłaty w sklepie Play, aby uspokoić opisane obawy, co według analityków, z pewnością przełoży się na spadek przychodów z tego sklepu w najbliższych miesiącach. 

Big Tech triumfuje na giełdzie – korporacje odnotowują rekordowe zyski

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker