Europa

Inflacja w strefie euro miała w styczniu spaść, a wzrosła

Inflacja w strefie euro wyniosła  w styczniu 5,1%. To oznacza, że w ciągu ostatniego miesiąca ona wzrosła. Ananlitycy spodziewali się jej spadku.

W styczniu ceny w strefie euro wzrosły o 5,1% r/r. Rok temu dynamika cen wyniosła 0,9%, a w grudniu 5,0%. Oznacza to, że inflacja nadal rośnie. Jest to spore zaskoczenie, ponieważ ekonomiście spodziewali się spadku do 4,4%. Zaskoczenie jest więc bardzo duże.

Inflacja w strefie euro zaskoczyła ekonomistów

Zaskoczenia odnotowano w całej Europie. W Niemczech spadek był znacznie płytszy od oczekiwań. W Hiszpanii spodziewano się spadku o ponad 1 p.p. Finalnie wyniósł on jednak jedynie 0,5 p.p. We Włoszech zamiast spadku z 4,2% do 4% zanotowano wzrost. I to aż o 1,1 p.p. do poziomu 5,3%.

Najwyższą dynamikę cen w UE odnotowano na Litwie, gdzie ceny w ciągu jednego roku wzrosły aż o 12,2%. Równie wysoka dynamika została zaobserwowana na Estonii, gdzie ceny urosły o 11,7%. Podium zamyka, daleko za liderami, Słowacja i Belgia. Ceny u naszego południowego sąsiada oraz w Belgii urosły o 8,5%. Na szóstej pozycji znalazła się Łotwa z wynikiem 7,7%. W Holandii dynamika cen wyniosła w styczniu 7,6%.

Zobacz też: Inflacja w Czechach: analitycy obawiają się, że będzie ona dwucyfrowa

Najniższy odczyt zanotowano we Francji, gdzie inflacja HICP wyniosła jedynie 3,3%. Dużo w tym zasługi dużego udziału energii atomowej w miksie energetycznym Francuzów. Drożejący gaz i ceny emisji CO2 nie odbijają się na francuskich gospodarstwach domowych tak mocno. Niskie dynamiki odnotowano również w Finlandii i Portugalii (po 3,4%), na Malcie (3,8%) oraz w Austrii i Luksemburgu (4,6%). Niemcy z 5,1% wzrostem cen znaleźli się w środku stawki. Inflacje HICP w styczniu w krajach strefy euro prezentuje poniższy wykres autorstwa analityków banku PKO BP.

Inflacja w Europie

Wśród głównych powodów wzrostu cen w UE można wymienić przede wszystkim drożejący prąd. To z kolei zasługa szalejących cen gazu. Drogi gaz powoduje, że wiele państw rezygnuje z niego na rzecz węgla, co z kolei podbija ceny emisji CO2 i jeszcze bardziej napędza ceny energii elektrycznej w całej Europie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker