GospodarkaNewsPolska

Europejscy internauci chronią swoją prywatność. Polacy nie za bardzo

Europejscy internauci coraz częściej chronią prywatność swoich danych osobowych w internecie. Z kolei odsetek osób kontrolujących dostęp do jakichkolwiek danych osobowych przez internet w Polsce jest drugim najniższym w całej Unii Europejskiej. Co ciekawe, mimo wysokości wspomnianego odsetka, Polacy bardzo często deklarują, że nie jest im obojętne, co firmy technologiczne robią z ich danymi osobowymi. 

Europejscy internauci coraz częściej chronią prywatność swoich danych osobowych

Jak donoszą autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE):

W 2021 r. 73 proc. obywateli Unii Europejskiej, którzy korzystali z internetu w ostatnich trzech miesiącach, w jakiś sposób kontrolowało dostęp do swoich danych osobowych.  

Europejscy internauci obrali stosunkowo różne strategie mające na celu ochronić ich dane osobowe w sieci. 53 proc. z nich nie wyrażało zgodny na udostępnienie swoich danych osobowych reklamodawcom. Z kolei nieco mniej, bo 48 proc. ograniczyło lub odmówiło dostępu do informacji o swoim położeniu geograficznym. Choć, jak wskazują analitycy trochę niepokoi fakt, że europejscy internauci tak rzadko sprawdzają, czy strona internetowa, której udzielają dostępu do swoich danych osobowych. jest bezpieczna. W taki sposób postępowało jedynie 36 proc. z nich. 

Zobacz także: Chiny będą kontrolować handel danymi

Polacy nie kontrolują dostępu do swoich danych osobowych

Co warto zaznaczyć, wysokość odsetka osób chroniących swoje dane osobowe w internecie jest pomiędzy państwami Unii Europejskiej bardzo zróżnicowana. Najwyższy odsetek zanotowano w Finlandii i Holandii. Wyniósł on tam aż 91 proc. Z kolei najniższe odsetki zaobserwowano na terenie Europy Wschodniej. 3 kraje, które najgorzej wypadły pod analizowanym względem to Rumunia, Słownia i właśnie Polska. Odsetki w tych państwach wyniosły kolejno 56, 61 oraz 59 proc. 

Prywatność w sieci w Polsce

Co interesujące, jak wynika danych zamieszczonych na powyższym wykresie, mimo wysokości wspomnianego odsetka w naszym kraju, Polacy bardzo często deklarują, że nie jest im obojętne, co firmy technologiczne robią z ich danymi osobowymi. Z takim stwierdziłem zgodziło się aż 81 proc. mieszkańców naszego kraju. Ponadto, 84 proc. polskich internautów twierdzi, że firmy technologiczne powinny podlegać większej kontroli. Choć jednocześnie jedynie 38 proc. z nich byłoby w stanie zapłacić za lepszą ochronę swoich danych w internecie.

Bigtech budują globalny, cyfrowy monopol

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker