NewsPolska

Skutek Polskiego Ładu? Dymisja ministra finansów!

Tadeusz Kościński podał się do dymisji. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska potwierdziła, że kierownictwo PiS przyjęło i zaakceptowało tę decyzję byłego już ministra finansów. Jak sama wskazuje, dymisja ministra finansów podyktowana była ostatnimi wydarzeniami związanymi z wprowadzaniem zmian w systemie podatkowym. Tymczasowo stanowisko obejmie Premier RP Mateusz Morawiecki.

Dymisja ministra finansów

Tadeusz Kościński piastował stanowisko ministra finansów najdłużej (815 dni) spośród wszystkich szefów resortu od przejęcia rządów przez Zjednoczoną Prawicę. Warto zaznaczyć, że był on już szóstym ministrem finansów za rządów PiS.

Zobacz także: Rząd PiS zabierze nam gotówkę? Minister finansów: Lepiej jej nie mieć

Przed sprawowaniem funkcji ministra finansów, Tadeusz Kościński pracował w Ministerstwie Rozwoju, gdzie był odpowiedzialny za obszar gospodarki cyfrowej, promocję gospodarki, politykę eksportową oraz inwestycyjną. To właśnie obecny Premier RP, a wówczas wicepremier Mateusz Morawiecki polecił Tadeusza Kościńskiego.

Zobacz także: Polski Ład ogranicza rozwój firm. Przepisy w kraju są niejasne, niespójne i niestabilne.

Obaj Panowie poznali się w 1998 roku. Następnie po fuzji WBK i Banku Zachodniego zaczęli razem pracować w tym samym banku BZ WBK. Mateusz Morawiecki był wówczas szefem pionu operacyjnego i zarazem przełożonym Tadeusza Kościńskiego, który był dyrektorem odpowiedzialnym m.in. za skarb, karty debetowe, IT, call center i bankowość elektroniczną.

Winny Polski Ład

1 stycznia 2022 roku w życie wszedł program Polski Ład, a wraz z nim zmiany w systemie podatkowym. Do najważniejszych z nich należą: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zmiana progu dochodowego do 120 tys. zł, brak ulgi, która umożliwiała odliczanie od podatku dochodowego znaczącą część składki zdrowotnej (7,75 proc.) wynoszącej 9 proc. oraz ulga dla klasy średniej, która ma zrekompensować poniesione straty z tytułu braku powyższej ulgi.

Zobacz także: Kto zarabia w Polsce najwięcej? Stawkę deklasują wysocy urzędnicy państwowi

Jak się okazało, wprowadzanie zmian podatkowych przez rząd okazało się fiaskiem. Wiele grup społecznych (nauczyciele, mundurowi), które powinny zyskać bądź być neutralnymi na zmianach podatkowych, otrzymało w styczniu niższe wynagrodzenia.

W ten sposób nastąpiła słuszna burza medialna. To właśnie nieudacznictwo we wprowadzaniu w  życie zmian podatkowych jest przyczyną dymisji Tadeusza Kościńskiego.

Jest to oczywiście podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych – mówi rzecznik PiS Anita Czerwińska

Wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które odpowiedzialne były za wdrażanie Polskiego Ładu, zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na poziomie politycznym, półpolitycznym – niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe, i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli

Polski Ład wprowadził podatkowy nieład [FELIETON]

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker