Azja i OceaniaGospodarkaNews

Wzrost gospodarczy Indonezji okazał się większy od oczekiwanego

Wzrost gospodarczy Indonezji w IV kwartale zeszłego roku zaskoczył ekonomistów. PKB Indonezji w tym okresie był większy rok do roku o 5,02 proc. Choć wiele wskazuje na to, że wzrost gospodarki tego kraju w najbliższym czasie zacznie wyhamowywać między innymi ze względu na stosunkowo szybko rosnącą liczbę osób chorych na COVID-19. 

Wzrost gospodarczy Indonezji zaskoczył ekonomistów

Gospodarka Indonezji w ostatnich dekadach dynamicznie się rozwijała. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie w latach 2005-2019, roczny wzrost PKB tego państwa tylko dwa razy był niższy od 5 proc. Jednak sytuacja gospodarcza w tym kraju gwałtownie się zmieniła wraz z wybuchem pandemii koronawirusa. Spowodowała ona, że po raz pierwszy od wybuchu azjatyckiego kryzysu finansowego w 1997 roku, PKB tego państwa spadł. Choć nie tak mocno, jak w innych państwach, bo o 2,07 proc. Jednakże w 2021 roku gospodarka Indonezji znowu zaczęła się rozwijać, a jej wzrost w IV kwartale zeszłego roku zaskoczył ekonomistów.

PKB Indonezji: zmiana proc. wobec poprzedniego roku

Wzrost gospodarczy Indonezji

Źródło: Dane Banku Światowego

Produkcja azjatyckiego państwa w analizowanym okresie była wyższa rok do roku o 5,02 proc. Z kolei analitycy ankietowani przez agencję prasową Reuters spodziewali się, że wzrośnie ona o maksymalnie 4,9 proc. Stosunkowo szybki wzrost gospodarczy Indonezji jest głównie zasługą koniunktury na globalnych rynkach. Gospodarki wielu rozwiniętych państw zaczęły znowu rosnąć w 2021 roku, co przyczyniło się do znacznego wzrostu popytu na surowce. Co więcej, doprowadziło to również do znacznego wzrostu ich cen. Dzięki temu wartość indonezyjskiego eksportu towarów takich jak olej palmowy, węgiel czy nikiel osiągnęła w ostatnim kwartale zeszłego roku rekordowy poziom. Do tego tamtejszy rząd zniósł w ostatnich miesiącach wiele restrykcji wdrożonych podczas pandemii, co spowodowało, że tamtejsi producenci mogli sprostać znacznemu wzrostowi popytu na ich produkty. 

Zobacz także: Indonezja rozpocznie gazyfikację węgla. Czy Polska też powinna?

PKB Indonezji w najbliższych miesiącach przestanie rosnąć w tak szybkim tempie

Jednakże wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach wzrost gospodarczy Indonezji zacznie wyhamowywać. Jak wynika z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie, liczba osób chorych na COVID-19 znowu zaczęła w tym państwie stosunkowo szybko rosnąć. Co prawda na razie władze nie wprowadziły ponownie rygorystycznych restrykcji, ale według analityków mogą niedługo to zrobić. Do tego, eksperci portalu Al Jazeera wskazują, że tamtejszy rynek finansowy może się w najbliższych miesiącach załamać. Ten ostatnio jest bardzo niestabilny ze względu na zarówno globalne, jak i krajowe zacieśnienie polityki fiskalnej i monetarnej. 

Liczba przypadków COVID-19 w Indonezji

Źródło: Worldometer

Indonezja przenosi stolicę. Nusantara zostanie zbudowana 2 tys. km od Dżakarty

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker