Finanse

Na rekordowe ceny aluminium wpływają Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie i wysokie ceny energii

Na rynku surowców można zaobserwować rekordowe ceny aluminium. Produkcja metalu została zdestabilizowana przez ceny energii. Dodatkowo sytuacja uległa pogorszeniu przez Zimowe Igrzyska Olimpijskie oraz kryzys rosyjsko-ukraiński. 

Rekordowe ceny aluminium a sytuacja na świecie

We wtorek aluminium osiągnęło cenę obserwowaną ostatnio podczas kryzysu w 2008 roku (wzrost nawet o 3,3% do 3236 USD/t). Tym samym metal pobił październikowe rekordy cen. W ciągu pół roku cena za tonę wzrosła o ok. 24%, wynosząc ponad 3000 USD. Jak wskazuje Nitesh Shah, analityk WisdomTree przed rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie znacznie ograniczono produkcję aluminium z uwagi na wytyczne dotyczące poprawy jakości powietrza. Chińska Republika Ludowa aktualnie odpowiada za ponad połowę światowej produkcji tegoż metalu. Biorąc pod uwagę trudną sytuację w Europie, wkrótce można oczekiwać kolejnych wzrostów cen, które będą wywołane ograniczoną podażą i zwiększonym popytem w kluczowych sektorach.

Zobacz także: Wydobycie litu będzie wzrastać. Energia geotermalna może zmienić sposób jego pozyskiwania

Wykres 1. Ceny aluminium na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Trading Economics

Zobacz także: Niedobory magnezu w przemyśle motoryzacyjnym gorsze od braku chipów?

Ograniczenie produkcji w europejskich fabrykach

Aluminium znajduje obecnie zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Co istotne, podlega również recyklingowi. Metal wykorzystywany jest do tworzenia konstrukcji, w elektryce czy w transporcie. Analitycy wskazują, że jeśli dojdzie do inwazji Rosji na Ukrainę, ceny mogą po raz kolejny wzrosnąć. Rosja, po Chinach, zaspokaja znaczną część rynku, jednak konflikt zbrojny może wpłynąć negatywnie na łańcuch dostaw. Ponadto zamknięcie niektórych hut w Europie może sprawić, że gospodarki i sektor prywatny nie zdążą zabezpieczyć zapasów. Praca w hiszpańskiej fabryce Alcoa Corp. została wstrzymana z uwagi na pięciokrotnie wyższe ceny energii. Alcoa dostarczała na rynek 228 000 ton metalu rocznie. Zmniejszenie produkcji o 60% zapowiedziała również firma Norsk Hydro wytwarzająca metal w Słowacji. Podobnie postąpiły fabryki w Czarnogórze czy Rumunii. Analitycy wskazują, że zatrzymanie fabryk doprowadziło do ograniczenia 4 mln ton mocy produkcyjnych. Dla porównania w marcu 2021 roku zapasy aluminium były prawie dwukrotnie wyższe, obecnie wynoszą natomiast mniej niż 850 000 ton.

Wykres 2. Wykorzystanie aluminium w zależności od sektora. 

Statistica

Za trudną sytuację na rynku surowców nie odpowiadają wyłącznie Chiny i ich plan zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza przed Igrzyskami Olimpijskimi. Produkcja aluminium jest bardzo energochłonna. Analitycy szacują, że w związku z ograniczeniem produkcji zmaleje podaż, co w ciągu najbliższych kilku miesięcy odbije się na cenach metalu, które mogą poszybować w górę. Rosnące ceny aluminium odczuje większość obywateli, gdyż prawdopodobnie przełożą się na ceny samochodów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym oraz elektroniki użytkowej. Prognozowana cena za tonę aluminium może przebić wkrótce barierę 4000 USD.

Cena niklu najwyższa od dekady! Prognozowany dalszy wzrost

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker