GospodarkaNewsUSA

Przedawkowania narkotyków kosztują USA bilion dolarów rocznie

Jak wynika z raportu amerykańskiej komisji ds. walki z syntetycznymi opioidami, śmiertelne przedawkowania narkotyków kosztują gospodarkę Stanów Zjednoczonych bilion dolarów rocznie. Co warto zaznaczyć, spora część tej kwoty przypada na przedawkowania opioidów. 

Opioidy są zmorą amerykańskiego społeczeństwa

Przedawkowania opioidów są zmorą amerykańskiego społeczeństwa mniej więcej od lat 90. Wtedy to Purdue Pharma opracowała lek OxyContin, który został stworzony z myślą o pacjentach odczuwających chroniczne, silne bóle. W jego skład weszła tylko jedna substancja, molekularnie bardzo podobna do heroiny, oksykodon. Firma ta następnie rozpoczęła ogromną kampanię marketingową, która spowodowała, że OxyContin zaczęto podawać ludziom, dla których lek ten nie był pierwotnie przeznaczony. Doprowadziło to do tego, że od lat 90. coraz więcej ludzi zażywa opioidy, a następnie umiera od ich przedawkowania.

Jak informuje amerykańska komisja ds. walki z syntetycznymi opioidami od 1999 roku przez substancje te umarł ponad 1 milionów Amerykanów. Dla porównania liczba zgonów spowodowana przez broń palną lub wypadki samochodowe w analizowanym okresie była dwukrotnie mniejsza od miliona. 

Zobacz także: OxyContin zniszczył życie milionów

Ponadto, z raportu komisji wynika, że pandemia koronawirusa jeszcze zaostrzyła problem z opioidami. W roku poprzedzającym zeszłoroczny czerwiec ponad 100 000 osób zmarło z powodu przedawkowania narkotyków.  Stanowi to wzrost o 30 proc w porównaniu do poprzedniego okresu. Co warto zaznaczyć, dwie trzeci z tych osób umarło właśnie przez przedawkowanie opioidów.   

Przedawkowania narkotyków kosztują USA około 1 biliona dolarów rocznie

Jednakże komisja w najnowszym raporcie nie tylko oszacowała liczbę zgonów spowodowanych zażywaniem narkotyków. Wyliczyła ona również koszt, jaki ponosi amerykańska gospodarka, spowodowany opisaną sytuacją. Jak możemy wyczytać w dokumencie przez nią przygotowanym:

Rozsądne jest oszacować, że przedawkowania narkotyków kosztują obecnie Stany Zjednoczone około 1 biliona dolarów rocznie.

Komisja przy tym zaznaczyła, że ponad dwie trzecie tej kwoty przypada na przedawkowania opioidów. 

Ponadto wskazała ona na różne sposoby, w jakie przedawkowania narkotyków przyczyniają się do powstania opisanej starty. W ich wyniku rośnie liczba przedwczesnych zgonów, co wiąże się z utratą produktywności przez amerykańską gospodarkę. Do tego wiele osób zażywających narkotyki w pewnym momencie swojego życia potrzebuje specjalistycznej opieki medycznej, z której nie musieliby korzystać, gdyby ich nie zażywali. Co więcej, amerykański wymiar sprawiedliwości musi ponosić koszty związane ze ściganiem i sądzeniem osób zarówno posiadających, jak i handlujących tymi substancjami. 

Meksykańscy handlarze heroiną są nie do zatrzymania [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker