FinanseUSA

Wzrost zadłużenia gospodarstw domowych w USA najwyższy od 2007 roku! Powtórka z rozrywki?

Według raportu opublikowanego przez System Rezerwy Federalnej (FED) wzrost zadłużenia gospodarstw domowych w USA w 2021 roku był najwyższy od 14 lat.

Wzrost zadłużenia gospodarstw domowych w USA na najwyższym poziomie od 2007 r.

W 2021 roku zadłużenie Amerykanów wzrosło aż o 1 bln dolarów. Jest to większa kwota, aniżeli przed wystąpieniem kryzysu finansowego w 2007 roku. Wówczas społeczeństwo amerykańskie zadłużało się na potęgę. Wyższe zadłużenie to głównie efekt wzrostu kredytów mieszkaniowych oraz samochodowych udzielanym przez banki gospodarstwom domowym.

Zobacz także: Złoty się umacnia! Kurs euro pierwszy raz od czerwca poniżej 4,50 zł

Wpływ miały również wzrosty cen obserwowane w 2021 roku.

Zagregowane salda nowo otwartych kredytów hipotecznych i samochodowych gwałtownie wzrosły w 2021 roku, odpowiadając wzrostom cen domów i samochodów — czytamy w oświadczeniu FED

Natomiast od 2019 roku, czyli sprzed pandemii poziom zadłużenia gospodarstw domowych w USA wzrósł o 1,4 bln dolarów. W sumie w 2021 roku sektor bankowy udzielił kredytów mieszkaniowych na kwotę ponad 4,5 bln dolarów. Jest to rekord dla tej bazy danych, która aktualizowana jest od 1999 roku.

Zobacz także: Silny wzrost zatrudnienia w USA. Gospodarka zlekceważyła Omicron

Decyzje FED zwiększą koszty obsługi zadłużenia

Rynek oczekuje, że FED w marcu zainicjuje proces zacieśniania polityki monetarnej poprzez podnoszenie stóp procentowych. Działania te zapewne pozwolą zmniejszyć dynamikę wzrostu cen w średnim terminie, ale także podniosą koszty obsługi zadłużenia gospodarstw domowych.

Zobacz także: Biden: Rosyjska agresja na Ukrainę będzie oznaczać koniec Nord Stream 2

Agencja prasowa Reuters wskazuje, że udział spłaty zadłużenia w dochodzie rozporządzalnym pozostawał niski w ostatnim czasie. Było to spowodowane niskimi stopami procentowymi oraz rosnącymi płacami. Tak więc uwarunkowania ekonomiczne w ubiegłym roku zachęcały do brania kredytów.

Gospodarka się ożywia, dochody rosną, a gospodarstwa domowe mają zdolność zwiększania zadłużenia — zwraca uwagę ekonomista Tim Duy

Istotne jest jednak, jak kredytobiorcy będą radzić sobie ze spłatą kredytów po podwyżkach stóp procentowych przez FED. Wszyscy pamiętają sytuację, jaka miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w pierwszej dekadzie XXI wieku. Wówczas ryzykowne zadłużanie się gospodarstw domowych było jednym z czynników wystąpienia krachu finansowego. W efekcie wiele pożyczek nie zostało spłaconych.

Oczywiście obecny nadzór nad sektorem bankowym sprawia, że instytucje finansowe lepiej zarządzają ryzykiem kredytowym i nie udzielają pożyczek gospodarstwom domowym o zbyt niskiej zdolności kredytowej. Niemniej jednak FED mając na uwadze dane dotyczące poziomu zadłużenia w 2021 roku, z pewnością będzie bacznie przyglądał się sytuacji gospodarstw domowych w kontekście regulowania zobowiązań.

Zamrożenie stawki WIBOR. Czy warto rozpocząć dyskusję na ten temat?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker