Europa

Prognozy KE: Polska będzie mieć w latach 2022-23 najwyższą inflację w UE

Jak polska gospodarka będzie sobie radzić w najbliższym czasie? Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w najbliższych dwóch latach. Z danych KE wynika, że wzrost PKB Polski będzie należał do najwyższych w UE. Wysoki będzie nie tylko wzrost gospodarczy. Również pod względem inflacji będziemy liderami.

Komisja Europejska, jak co kwartał, wydała nowe prognozy gospodarcze dla państw UE. W „Winter 2022 Economic Forecast” możemy znaleźć informacje o wzroście gospodarczym czy inflacji w krajach członkowskich. Jak wypada Polska?

W ciągu 2 lat polski PKB urośnie o 10%

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że Polska będzie należeć do europejskich liderów wzrostu gospodarczego. W 2022 roku nasza gospodarka ma urosnąć o 5,5%! To będzie trzeci najwyższy wynik w całej UE. Większy wzrost zanotuje jedynie Malta (6,0%) i Hiszpania (5,6%). Te dwa kraje mają cały czas PKB na poziomie niższym niż w 2019 roku. Oznacza to, że ciągle odrabiają straty. Nasze PKB jest już od pół roku powyżej tego poziomu. Wysoki wzrost tych gospodarek będzie więc wynikać z efektu niskiej bazy.

Równy Polsce wzrost będzie również w Portugalii i Irlandii. Ta pierwsze, podobnie jak Hiszpania, nadrabia straty gospodarcze wywołane pandemią. Irlandia z kolei jest rajem podatkowym i wzrost PKB będzie wynikiem dobrych wyników międzynarodowych koncernów, a nie realnego wzrostu zamożności Irlandczyków. Wysoki wzrost również na Węgrzech i na Słowacji (po 5%). Na drugim końcu stawki znajduje się Belgia, gdzie PKB urośnie jedynie o 2,7%. Relatywnie niski wzrost także w Danii (2,8%), ale ten kraj nie zanotował też dużych strat w 2020 roku.

Zobacz też: Dwucyfrowa inflacja w styczniu? Mało prawdopodobne, ale ekonomiści nie wykluczają

W 2023 roku polski PKB urośnie o 4,2%. Będzie to 6 najwyższy wzrost w UE. Szybciej rozwijać się będą kolejno: Słowacja (5,1%), Malta (5%), Irlandia i Rumunia (po 4,5%) oraz Hiszpania (4,4%). Najwolniej Szwecja i Finlandia (po 2%). Wzrost w latach 2022-23 przedstawia poniższy wykres.

Wykres 1. Prognoza wzrostu PKB państw członkowskich UE w latach 2022-23

Prognoza wzrostu gospodarczego członków UE na lata 2022-23 (% rr)

Polska wśród liderów wzrostu PKB

Biorąc pod uwagę łączy wzrost w ciągu najbliższych dwóch lat, zajmujemy 5 miejsce w całej UE. Wyżej od nas znalazła się Malta, Słowacja, Irlandia i Hiszpania. Biorąc pod uwagę, że 3 z tych państw nadrabiają jeszcze straty gospodarcze wywołane pandemią COVID-19, a Irlandia jest sztucznie pompowana przez międzynarodowe koncerny, to pozycja naszego kraju jest naprawdę mocna. Należymy do unijnych liderów wzrostu gospodarczego.

Wykres 2. Łączny wzrost PKB Polski oraz innych państw UE w latach 2022-23

Wzrost gospodarczy w latach 2022-23 w Unii Europejskiej (% PKB)

Polska liderem inflacji

Wysoki będzie nie tylko wzrost gospodarczy, ale także wzrost cen. W 2022 roku mają one wzrosnąć o 6,8%. To najwyższy prognozowany wzrost w całej UE. Na drugim miejscu znalazła się Litwa, gdzie inflacja ma wynieść 6,7%. Trzecie miejsce zajmuje Słowacja, gdzie ceny wzrosną o 6,4%. W 2023 roku spadniemy na drugą pozycję. Ceny wzrosną wtedy o 3,8% i będzie to druga najwyższa wartość w całej UE. Wyżej z inflacją rzędu 3,9% znaleźli się Bułgarzy. Na trzecim miejscu znalazły się Węgry, gdzie inflacja wyniesie 3,6%. Warto tutaj zaznaczyć, że również w 2021 roku byliśmy unijnym liderem.

Wykres 3. Łączny wzrost cen w latach 2021-2023 w krajach UE

Łączny wzrost cen w latach 2021-23 (inflacja HICP)

Oznacza to, że w zaledwie 3 lata ceny w naszym kraju wzrosną aż o 16,6%. W 3-letniej perspektywie drugie miejsce z wynikiem 14,9% zajmą Węgrzy.

GUS: Wzrost PKB w 2021 roku wyniósł 5,7%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker