Finanse

Co wyprawiają rządzący? Schładzają inflację stopami i pobudzają rozdawnictwem

Rządzący ogłosili, że w tym roku zostanie wypłacone 14. emerytura. Z punktu widzenia walki z inflacją decyzja jest co najmniej dziwna. Rząd jednocześnie obniża i podwyższa inflację.

Inflacja w styczniu przekroczyła prawdopodobnie 9%. Jest ona najwyższa od dwóch dekad. Dodatkowo, według prognoz Komisji Europejskiej mamy być w najbliższych latach liderem pod względem wzrostu cen. Jesteśmy jedynym krajem UE, który ma tak długo utrzymywać się w ścisłej czołówce. W latach 2021-23 nasze ceny mają urosnąć łącznie o 16,6%. Pod tym względem dystansujemy wszystkie inne kraje UE.

Wykres 1. Łączny wzrost cen w latach 2021-23 w krajach UE (dla lat 2022-23 prognozy KE)

Łączny wzrost cen w latach 2021-23 (inflacja HICP)

Tak duża dynamika cen wymaga zdecydowanych działań rządu. Ekonomiści zwracają uwagę, że dwucyfrowa inflacja będzie już bardzo trudna do zbicia, a już teraz powinno robić co w mocy rządzących, aby ją ograniczyć. I polityka monetarna potwierdza, że problem jest bardzo poważny. Jeszcze nigdy w historii zacieśnianie polityki pieniężnej nie było tak silne. Już teraz obecny cykl cechuje się najwyższym wzrostem stopy procentowej, a wiemy, że jeszcze znacznie urośnie.

Wykres 2. Epizody zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce

Epizody zacieśnienia polityki pieniężnej

Źródło: https://twitter.com/Pekao_Analizy/status/1491028598110978049

Potrzebne jest działanie na wielu płaszczyznach

Zwalczenie tak dużej inflacji wymaga działań na wielu obszarach. Ekonomista Marcin Piątkowski proponuje „siedmiopak antyinflacyjny„. W skład tego siedmiopaku miałyby wchodzić:
– Wyższe stopy procentowe,
– Aprecjacja waluty,
Inwestycje w wąskie gardła/zwiększenie podaży,
Imigracja, żeby zwiększyć podaż pracy,
Transformacja energetyczna,
Demonopolizacja,
Konsolidacja finansów.

Absurdalne działania rządu – 14. emerytura wraca

Pokazuje to jak szerokie działania są potrzebne. Tymczasem rząd ma problem z tym aby prowadzić antyinflacyjną politykę fiskalną. Z jednej strony rosną stopy procentowe, które schładzają inflację. Z drugiej strony rządzący chcą forsować obniżki podatków (Polski Ład, VAT) czy nawet zwiększać rozdawnictwo. Dowiedzieliśmy się bowiem, że w tym roku powrócą 14. emerytury. Te mają być wypłacone podczas najbliższej jesieni. Trudno tutaj o jakiś sensowny komentarz. W czasach, gdy potrzebne jest zmniejszenie popytu, władza wrzuca na rynek jeszcze więcej gotówki. Nie są zapowiadane żadne podwyżki podatków, a więc wydatki będą finansowane z deficytu. A deficyt jest z zasady proinflacyjny.

Działania rządu skomentował na Twitterze ekonomista Marcin Kujawski:

Oznacza to, że rząd zaczął siłować się z Radą Polityki Pieniężnej. Ta stara się zmniejszyć poziom inflacji w kraju, podczas gdy rządzący dorzucają do inflacyjnego pożaru jeszcze więcej łatwopalnej gotówki, bo tym właśnie jest 14. emerytura.

Obniżki VAT nie pomogły. Ceny żywności w lutym wyższe niż w styczniu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker