Ameryki

W styczniu wycięto rekordową liczbę drzew w lasach tropikalnych Brazylii!

Proces wylesiania osiągnął rekordowy poziom w styczniu. Według danych zaprezentowanych przez rząd sytuacja w lasach się pogarsza, nawet pomimo prób kontrolowania wycinki. Wylesianie brazylijskiej Amazonii to również efekt prowadzonej polityki przez prezydenta kraju. 

Rekordowy poziom wylesiania

Według zdjęć satelitarnych wylesianie w brazylijskiej Amazonii wyniosło w zeszłym miesiącu ok. 430 kilometrów kwadratowych, czyli pięciokrotnie więcej niż w styczniu 2021 roku. To również najwyższa liczba wyciętych drzew od początku okresu zbierania danych (2015/2016). Zdewastowany obszar siedmiokrotnie przewyższa nowojorską wyspę Manhattan. Zdaniem naukowców obecny stan lasów i postępujące wylesianie związane jest z polityką prowadzoną przez rząd. Od czasu przejęcia władzy przez prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro proces wycinki drzew przybrał na sile.

Zobacz także: COP26: Światowi przywódcy zamierzają położyć kres wylesianiu do 2030 r.

Co może zatrzymać wylesianie Amazonii w Brazylii?

Spekulanci i firmy prowadzące wycinkę nie obawiają się kar. Jednak głównym celem nie jest pozyskiwanie drewna, a przejmowanie ziemi. Wraz ze wzrostem cen żywności, przede wszystkim wołowiny i soi, w Brazylii rośnie popyt na grunty uprawne. Bolsonaro popiera komercjalizację rolnictwa, starając się zmniejszyć ubóstwo w regionie.

Dużą presję na politykę w Brazylii wywierają Stany Zjednoczone i Europa. Brazylia zobowiązała się w zeszłym roku do zakończenia nielegalnego wylesiania do 2028 roku oraz podpisała globalny pakt na rzecz powstrzymania niszczenia lasów do 2030 roku. Jednak aktualnie zniszczenia w lasach narastają. Ekolodzy wskazują, że przełom w polityce może nastąpić jedynie, gdy Bolsonaro przegra w zbliżających się wyborach:

Zmiana profilu politycznego prezydenta i przywództwa rządu federalnego jest w tej chwili kluczowa, aby przerwać ten trend wysokiego poziomu wylesiania.

Zobacz także: Brazylijska sieć kolejowa może zwiększyć się nawet o 50%

Wylesianie lasów Amazonii w Brazylii jest sporym problemem. Ministerstwo Środowiska wskazuje, że nielegalna wycinka mogła przybrać na sile już w listopadzie i grudniu. Jednak utrzymujące się nad Amazonią zachmurzenie mogło sprawiać, że niektóre zdjęcia zdewastowanych terenów były niewyraźne. Trudno odmówić prezydentowi szczytnych celów, gdy ten stara się zmniejszyć ubóstwo, jednak wycinka drzew na taką skalę może poważnie wpływać na klimat.

Wycinanie lasów w Afryce Zachodniej zwiększyło częstotliwość gwałtownych burz [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker