Polska

Czy szczyt inflacji możemy mieć już za sobą? Dane sugerują wyhamowanie inflacji w Polsce [WYKRES]

Czy szczyt inflacji mamy już za sobą? Kiedy inflacja spadnie? To pytania, które z pewnością zadaje sobie wielu Polaków. Dane CASU sugerują, że możemy mieć go już za sobą. Warto jednak pamiętać, że dane te nie są tak bardzo dokładne, a nawet mimo spadku inflacji w lutym, może ona ponownie wzrosnąć w następnych miesiącach.

Ekonomiści już kilka razy przekładali czas kiedy inflację osiągnie szczyt. Jeszcze niedawno była to jesień, później grudzień, a dziś mówi się o styczniu. Czy dynamika cen w naszym kraju przestanie w końcu rosnąć?

CASE – inflacja w pierwszym tygodniu lutego wyhamowała

Center for Social and Economic Research (CASE) stworzyło narzędzie, które pozwala śledzić inflację w czasie rzeczywistym i odpowiedzieć przed GUSem kiedy inflacja spadnie. Korzysta ono z dostępnych online danych i poprzez porównania ich z cenami sprzed miesiąca tworzy ono szacunkową miesięczną dynamikę cen w naszym kraju. Indeks ten jest dość dobry w średnim terminie, choć miesięcznie zdarzą się duże odchyłki. Dlatego należy traktować go jako przydatne narzędzie, ale nie wyrocznię. Tak czy inaczej daje on dane znacznie szybciej od Głównego Urzędu Statystycznego, co może ułatwiać przewidywanie odczytów. Według danych CASE, pierwszy tydzień lutego był okresem dynamicznego spadku inflacji (ceny rosły, ale znacznie wolniej). Prezentuje to poniższy wykres.

Wykres 1. Miesięczna dynamika cen w Polsce

Szczyt inflacji w Polsce

Obniżki podatków obniżają inflację

Obniżki podatków na paliwo oraz żywność pozwoliły na zahamowanie inflacji w naszym kraju. Analitycy szacują, że w styczniu wyniesie ona 9,3%. Gdyby podatki nie spadły, to dwucyfrowa inflacja w styczniu byłaby bardzo prawdopodobna. Dzięki rządowej interwencji nie przebije ona teraz 10%, ale zostanie za to przesunięta na inne miesiąca (gdy obniżki podatków wygasną). Tymczasem nie ma pewności, czy te obniżki trwale obniżą ceny w naszym kraju. Rosnące ceny paliw oraz żywności będą ją z pewnością napędzać. Nadzieją może być wyższa temperatura, która obniży zapotrzebowanie na energię i tym samym ceny prądu w Europie. Komisja Europejska szacuje, że będziemy w tym roku unijnym liderem pod względem wysokości inflacji.

Ceny uprawnień do emisji CO2 są 3 razy wyższe niż rok temu!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker