Finanse

Sprzedaż snusów i e-papierosów zapewniła BAT przyrost przychodów

Ostatni rok był bardzo trudny dla wielu przedsiębiorstw. Jednakże nie dla British American Tobacco (BAT), którego przedstawiciele w piątek poinformowali, że przychody firmy w 2021 roku wzrosły o 7 proc. do 25,7 mld funtów (ok. 34,8 mld dolarów). Stało się tak głównie dlatego, że sprzedaż snusów i e-papierosów znacznie wzrosła w ubiegłym roku. 

Ostatni rok był trudny dla wielu przedsiębiorstw, ale nie dla British American Tobacco

Ostatnimi czasami akcje wielu przedsiębiorstw spadają. Inwestorzy obawiają się, że rosnąca inflacja, nowe warianty COVID-19 oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodują, że wiele firm niedługo może znaleźć się w poważnych tarapatach. Jednakże obawy te nie dotyczą przedsiębiorstw działających w branży tytoniowej. Zarówno Philip Morris lider tego sektora, jak i British American Tobacco radziły sobie na giełdzie w ostatnich miesiącach stosunkowo dobrze. Do tego, jak donosi agencja prasowa Reuters, cena akcji tego drugiego przedsiębiorstwa, w ciągu ostatniego roku, wzrosła o ponad 20 proc. 

Zobacz także: Podgrzewacze tytoniu – smakowe wkłady mogą zostać zakazane w UE

Sprzedaż snusów i e-papierosów zapewniła BAT przyrost przychodów

Ponadto, ostatnio okazało się, że w ciągu całego ostatniego roku przychody tego przedsiębiorstwa znacznie wzrosły. Jak przekazali w piątek przedstawiciele BAT, przychody firmy w 2021 roku wzrosły o 7 proc. do 25,7 mld funtów (ok. 34,8 mld dolarów). Stało się tak głównie za sprawą wzrostu sprzedaży produktów wprowadzonych w ostatnich latach. Sprzedaż snusów, czyli specjalnych saszetek nikotynowych umieszczanych w jamie ustnej, e-papierosów i tytoniu podgrzewanego wzrosła łącznie o 51 proc. do 2,05 mld funtów w zeszłym roku. Co prawda sprzedaż tych dóbr dalej nie jest rentowna, ale przedstawiciele BAT twierdzą, że taka będzie do 2025 roku, kiedy to przychody z niej osiągną ponad 5 mld funtów. 

Co warto zaznaczyć to właśnie sprzedaż tych dóbr zadecyduje o tym, czy firma osiągniecie sukces w długim terminie. Jak stwierdził Ross Hindle, analityk firmy Third Bridge w rozmowie z agencją prasową Reuters:

Ciągły wzrost sprzedaży dóbr stosunkowo niedawno wprowadzonych przez BAT na rynek jest konieczny, aby firma mogła osiągnąć sukces w długim okresie.

Pandemia, o dziwo, pomogła British American Tobacco

Do tego firmię British American Tobacco osiągnąć wzrost przychodów pomogła pandemia. Pośrednio spowodowała ona, że w niektórych rozwiniętych krajach sprzedaż tradycyjnych papierosów, która w ostatnich latach spadała, wzrosła w 2020 i 2021 roku. Takim państwem są choćby Stany Zjednoczone. Jak możemy wyczytać w raporcie Federalnej Komisja Handlu:

Liczba papierosów sprzedanych przez hurtownie i sieci detaliczne [na terenie Stanów Zjednoczonych] wzrosła do 203,7 miliardów w 2020 roku, z 202,9 miliardów w 2019 roku

Sprzedaż papierosów w USA po raz pierwszy od dwóch dekad wzrosła

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker