GospodarkaNewsPolska

Walentynki w Polsce: ile i na co Polacy zamierzają wydać pieniądze?

Jak wynika z najnowszego badania Barometru Providenta, walentynki w Polsce cieszą się coraz mniejszą popularnością. W tym roku obchodzić je zamierza zaledwie co trzeci Polak. Do tego nasi rodacy mający zamiar świętować 14 lutego, najczęściej chcą wydać na celebrację tego dnia nie więcej niż 100 złotych. 

Walentynki w Polsce są coraz mniej popularnym świętem

W ciągu ostatnich dwóch lat popularność walentynek w Polsce znacznie spadła. Jak możemy wyczytać w badaniu:

Jeszcze w 2020 r. ponad połowa respondentów Barometru Providenta deklarowała zamiar obchodzenia walentynek. W trakcie pandemii zainteresowanie uroczystością spadło i drugi rok z rzędu świętować zamierza zaledwie co trzeci ankietowany.

Najbardziej sceptyczne wobec tego święta są osoby w podeszłym wieku (55+) i ludzie stosunkowo młodzi (18-24 lata). Choć nie będą oni brać udziału w celebrowaniu walentynek z innych powodów. Według 38,7 proc. starszych Polaków święto to jest skierowane głównie do młodzieży. Do tego grupa ta częściej od innych wskazywała na to, że nie należy obchodzić zagranicznych świat. Z kolei młodzi nie będą celebrować walentynek, gdyż jak stwierdziła połowa z nich, nie mają towarzysza lub towarzyszki, z którym mogliby spędzić to święto. 

Zobacz także: Ile Polacy wydadzą na wakacjach?

Co warto zaznaczyć, jako główną przyczynę niechęci do walentynek ogół ankietowanych najczęściej podawał przekonanie, że uczucia należy okazywać bliskim każdego dnia. W taki sposób stwierdził aż co trzeci badany, który nie zamierza świętować 14 lutego. 

Na co Polacy zamierzają wydać pieniądze 14 lutego?

Do przedsiębiorstw, które wyjdą najlepiej na tegorocznym święcie zakochanych, należą restauracje, cukiernie oraz sklepy spożywcze. Otóż nasi rodacy najczęściej okazują swoje uczucia w walentynki przez kulinarne prezenty. 23,1 proc. Polaków obchodzących walentynki planuje przyrządzić dla drugiej połówki uroczystą kolację w domu, a 19,2 proc. chce dać bliskiej osobie słodycze. Z kolei 16,3 proc. zamierza wybrać się 14 lutego ze swoją towarzyszką bądź towarzyszem do restauracji. Osoby prowadzące kwiaciarnie również będą tego dnia zadowolone, gdyż 16,3 proc. świętujących walentynki zamierza wręczyć ukochanej osobie kwiaty. Do tego 17,2 proc. 14 lutego zamierza obejrzeć film lub spektakl siedząc na własnej kanapie.

Ile Polacy zamierzają wydać, aby uczcić walentynki?

Planowane wydatki Polaków przeznaczone na tegoroczne walentynki są stosunkowo zróżnicowane. Jednakże 42,9 proc. obchodzących to święto ma zamiar wydać mniej niż 100 zł. Z kolei 25 proc. stwierdziło, że jego wydatki poświęcone na celebrowanie walentynek będą pomiędzy 100 a 200 zł. Do tego 12 proc. przeznaczy na świętowanie pomiędzy 200 a 300 zł, a niemal 10 proc. wyda ponad 300 zł. Jak zaznaczają badacze Barometru Providenta wyższe kwoty częściej wskazywali mężczyźni.

Ile Polacy wydają na wypoczynek?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker