EuropaFinanse

Cyfrowe euro już w 2025 roku? Wszystko na to wskazuje!

Komisja Europejska poinformowała, że w 2023 roku zaproponuje projekt ustawy o cyfrowym euro. Oznacza to, że cyfrowe euro może stać się oficjalnym środkiem płatniczym już w 2025 roku.

Cyfrowe euro trafi do obiegu już w 2025 roku?

Cyfrowe euro od dłuższego czasu jest tematem rozmów w strefie euro. Nie od dziś wiadomo, że trwa szereg analiz i testów cyfrowego euro. Niemniej jednak równie ważne są także aspekty regulacyjne. Wprowadzenie cyfrowej waluty oparte musi być o silne ramy prawne chroniące stabilność systemu finansowego.

Zobacz także: Indie: Cyfrowa rupia zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku!

Komisarz ds. usług finansowych w KE Mairead McGuinnes poinformowała, że w następnych tygodniach odbędą się konsultację legislacyjne dotyczące cyfrowego euro. Natomiast na początku 2023 Komisja Europejska planuje przedłożyć ustawę.

Naszym celem jest przedłożenie ustawodawstwa na początku 2023 roku. Ukierunkowane konsultacje legislacyjne odbędą się w nadchodzących tygodniach — mówi komisarz

W ramach konsultacji przeprowadzona zostanie ocena skutków wprowadzenia cyfrowej waluty, aby zapobiec ewentualnej destabilizacji systemu finansowego poprzez wprowadzenie środków prewencyjnych. Sektor bankowy obawia się, że wprowadzenie cyfrowego euro spowoduje odpływ środków z depozytów, co zmniejszy źródła finansowania instytucji finansowych.

Zobacz także: W Szwecji ruszają testy cyfrowej gotówki

Niemcy i Francja chcą szybszych prac nad wprowadzeniem cyfrowego euro

Mimo że to Rada Prezesów EBC ma ostateczny głos we wprowadzeniu cyfrowej waluty, to Komisja Europejska, a w szczególności Francja i Niemcy naciskają Europejski Bank Centralny do przyspieszenia procesu analiz, testów i oceny regulacji. Bowiem w Europie rosną obawy, iż inne regiony świata zdecydowanie odskoczą w tym aspekcie.

Ludowy Bank Chin już w 2014 r. rozpoczął konsultacje dotyczące wprowadzenia cyfrowej waluty. Natomiast Indie już w tym roku uruchamiają cyfrową rupię.

Musimy iść naprzód z pełną prędkością. Nikt na nas nie będzie czekał. Jestem przekonany, że kraje strefy euro muszą bardziej aktywnie uczestniczyć w tym procesie i odgrywać większą rolę – mówił w zeszłym roku Olaf Sholz (ówczesny minister finansów Niemiec)

Zobacz także: Indie opodatkowują zyski z kryptowalut! Nowy podatek wyniesie aż 30%

Krugman o kryptowalutach: Widzę niepokojące podobieństwa z kredytami subprime

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker