Azja i OceaniaGospodarkaNews

Wzrost gospodarczy Japonii wyniósł 5,4%. Ekonomiści są zawiedzeni.

Wzrost gospodarczy Japonii wyniósł w czwartym kwartale zeszłego roku 5,4 proc. Mimo tego, że wzrost ten był stosunkowo duży, ekonomiści są zawiedzeni, gdyż spodziewali się, że będzie on większy. Co warto zaznaczyć gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni dalej nie odrobiła strat spowodowanych wybuchem pandemii. Ponadto analitycy przewidują, że pierwsze miesiące tego roku będą trudne dla japońskiej gospodarki między innymi ze względu na rosnącą liczbę przypadków zachorowań na COVID-19 i potencjalny konflikt pomiędzy Ukrainą i Rosją. 

Gospodarka Japonii jest w stagnacji

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, gospodarka Japonii już od jakiegoś czasu jest w stagnacji. Co prawda, wzrost PKB Kraju Kwitnącej Wiśni osiągnął ponad 4 proc. w 2010 roku. Jednak stało się tak głównie za sprawą efektu bazy. Otóż na skutek wybuchu globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-2009 PKB Japonii spadł kolejno o ok. 1,24 i 5,7 proc. Z kolei po 2010 roku wzrost gospodarczy Japonii tylko raz osiągnął wartość przekraczają 2 proc. Do tego wybuch pandemii spowodował, że tamtejsza gospodarka skurczyła się w 2020 roku o ponad 4,5 proc. 

Wzrost PKB Japonii

Wzrost gospodarczy Japonii

Źródło: Bank Światowy 

Wzrost gospodarczy Japonii zawiódł ekonomistów

Co warto zaznaczyć zeszły rok również nie należał do szczególnie dobrych dla japońskiej gospodarki. Co prawda w drugim kwartale zanotowano wzrost gospodarczy wynoszący 2,4 proc. kwartał do kwartału. Jednak w następnym okresie tamtejsza gospodarka skurczyła się o 3,6 proc.

Zobacz także: Wzrost gospodarczy Indonezji okazał się większy od oczekiwanego

Między innymi to skurczenie spowodowało, iż ekonomiści oczekiwali, że w czwartym kwartale zeszłego roku trzecia co wielkości gospodarka świata będzie się rozwijać w tempie 5,8 proc. Jednakże japońska gospodarka nie spełniła oczekiwań ekonomistów i wzrosła ona o 5,4 proc. Co warto zaznaczyć dalej nie odrobiła ona strat spowodowanych wybuchem pandemii w 2020 roku. 

Wzrost gospodarczy Japonii był napędzany głównie przez rosnącą konsumpcję. Wydatki konsumentów wzrosły w analizowanym okresie o 2,7 proc. kwartał do kwartału. Co warto zaznaczyć ten wzrost był wyższy od prognoz rynkowych zakładających, że wyniesie on 2,2 proc. Według Wakaby Kobayashiego, ekonomisty z Daiwa Institute of Research, wzrost ten gospodarka Japonii zawdzięcza głównie zniesieniu wielu restrykcji związanych z pandemią. Stwierdził on, iż:

W miarę jak gospodarka ponownie się otwierała, konsumpcja usług, takich jak hotele, restauracje i rozrywka, zaczęła stosunkowo szybko rosnąć.

Zobacz także: Wzrost gospodarczy Indii szokuje, a wielkość inwestycji niepokoi

Najbliższe miesiące będą trudne dla gospodarki Kraju Kwitnącej Wiśni

Ekonomiści przewidują, że najbliższe miesiące nie będą należeć do łatwych dla japońskiej gospodarki. Jak donosi portal Al Jazeera, obecnie na terenie tego państwa odnotowuje się rekordowy wzrost liczby osób zarażonych COVID-19. Sytuacja ta spowodowała, że rząd ponownie zamknął granice kraju i nałożył restrykcje na swoich obywateli. Do tego wzrost infekcji sprawił, że wiele tamtejszych przedsiębiorstw zaczęło mierzyć się z problemami, a niektóre z nich musiały nawet wstrzymać produkcję. 

Ponadto tamtejsi ekonomiści spodziewają się, że rosnące napięcia na Ukrainie przyczynią się do obniżenia wzrostu gospodarczego Japonii. Jak stwierdził w poniedziałek prezes tamtejszego banku centralnego: 

Rosnące napięcia na Ukrainie mogą mieć niekorzystny wpływ na globalny i japoński wzrost, jeśli doprowadzą one do gwałtownego wzrostu cen paliw i towarów.

Czy Japonia powinna się obawiać się innowacyjności Chin?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker