Afryka i Bliski WschódGospodarkaNews

Inflacja w Nigerii spadała, spada i raczej dalej będzie spadać

Inflacja w Nigerii po raz kolejny spadła. W styczniu wzrost cen spowolnił tam o 0,03 pkt proc. do 15,6 proc. Do tego według zapewnień tamtejszych polityków inflacja w tym roku dalej będzie spadać. Choć, jednocześnie zaznaczają oni, że w pierwszych jego miesiącach może jeszcze nieznacznie przyśpieszyć.

Inflacja w Nigerii spadała i spada

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie w ostatnich miesiącach, co do zasady, inflacja w Nigerii spadała. Jeszcze w zeszłorocznym kwietniu wynosiła ona 18,7 proc. Z kolei w październiku wzrost cen był już o 2,77 pkt proc. wolniejszy. Co prawda inflacja wzrosła ponownie w grudniu 2021 roku, jednak, według Simona Harrego, szefa Narodowego Biura Statystycznego, stało tak głównie za sprawą znacznego wzrostu popytu w okresie świątecznym. 

Inflacja w Nigerii

Inflacja w Nigerii

Źródło: Trading Economics 

Co warto zaznaczyć, inflacja w Nigerii spadała, mimo tego, że w ciągu ostatniego roku tamtejszy bank centralny ani razu nie podniósł stóp procentowych. Ponadto, w analizowanym okresie utrzymywał on główną stopę procentową na historycznie niskim poziomie 11,5 proc. 

Zobacz także: Ban na Twittera w Nigerii kosztował gospodarkę nawet 26,1 mld dolarów

Inflacja żywności oraz problemy z niedoborami paliwa

Do tego według tamtejszych polityków, inflacja w 2022 roku dalej będzie spadać. Choć zaznaczają oni, że w ciągu pierwszych kilku miesięcy bieżącego roku może ona nieznacznie wzrosnąć. W ich opinii tempo wzrostu cen będzie maleć głównie dzięki rosnącej podaży żywności. Obecnie inflacja w Nigerii jest dwucyfrowa głównie ze względu na drożejącą żywność. Jednakże, dzięki dobrym zbiorom w tym państwie, inflacja cen żywności już w styczniu spadła o 0,24 pkt proc. do 17,13 proc.

W takim razie, dlaczego inflacja w Nigerii może wzrosnąć w najbliższych miesiącach? Otóż wynika to głównie z tego, iż kraj ten zmaga się obecnie z niedoborami paliwa. Jakiś czas temu Shell wycofał się z eksploatacji lądowych pól naftowych w Nigerii. Afrykańskie państwo musiało zwiększyć import paliw, a ich ceny na światowych rynkach w ostatnim czasie znacznie wzrosły. Jednakże w ciągu najbliższych miesięcy nowa firma ma przejąć porzucone przez firmę Shell pola naftowe, co pozwoli temu państwu ograniczyć import zagranicznych, drożejących paliw. 

Pola naftowe w Nigerii. O przejęcie udziałów stara się pięć korporacji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker