GospodarkaNewsPolska

Wzrost realnych wynagrodzeń w Polsce jest bliski zera. Winna inflacja [WYKRESY]

Dynamika nominalnych wynagrodzeń obniżyła się w styczniu. Z najnowszej informacji sygnalnej GUSu wynika, że spadła ona do 9,5 proc. rok do roku. Oznacza to, że wzrost realnych wynagrodzeń w Polsce praktycznie spadł do zera ze względu na stosunkowo wysoką inflację. Choć, warto zaznaczyć, że w niektórych branżach pensje już teraz rosną wolniej od wzrostu cen. 

Wzrost realnych wynagrodzeń w Polsce jest bliski zera

Z najnowszej informacji sygnalnej GUSu wynika, że dynamika wynagrodzeń nominalnych w Polsce spadła w styczniu do 9,5 proc. z 11,2 proc. w grudniu. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, ten spadek przełożył się na to, że wzrost realnych wynagrodzeń w Polsce zbliżył się zera i wyniósł w ubiegłym miesiącu zaledwie 0,3 proc. rok do roku. Tak powolny wzrost jest głównie zasługą inflacji, która w styczniu wyniosła 9,2 proc. i była najwyższa od 20 lat. 

Wzrost realnych wynagrodzeń w Polsce

Źródło: Twitter, Polski Instytut Ekonomiczny 

Zobacz także: Inflacja w styczniu wyniosła aż 9,2%. Najwięcej od początku wieku

Z danych zaprezentowanych na powyższym wykresie wynika również, że w ostatnich miesiącach utrzymywał się trend spadkowy dynamiki realnych wynagrodzeń w Polsce. Czy oznacza to, że niedługo będzie ona ujemna i pensje większości Polaków faktycznie będą spadać? Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) raczej do czegoś takiego nie dojdzie. Jak możemy przeczytać na ich Twitterze:

Spodziewamy się, że kolejne miesiące przyniosą niewielkie zmiany – dynamika wynagrodzeń spadnie do 8,5%, inflacji 8%.

Choć, warto zaznaczyć, że tempo wzrostu płac różniło się w zależności od branży. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że pracownicy niektórych sektorów w ostatnich miesiącach radzili sobie znacznie lepiej, a innych znacznie gorzej.

Najbardziej na rosnącej inflacji ucierpieli pracownicy sektora ICT (Technologi informacyjno-komunikacyjnych). Realne wynagrodzenia Polaków pracujących w tej branży w styczniu były rok do roku niższe aż o 8,2 proc. Z kolei ludziom zatrudnionym w branży zajmującej się organizacją zakwaterowań, stosunkowo szybki wzrost cen nie powinien był sprawić większych problemów. Wynagrodzenia realne pracowników tego sektora w styczniu były rok do roku wyższe o 8 proc. 

Wzrost wynagrodzeń w zależności od sektora

Źródło: Twitter, Polski Instytut Ekonomiczny 

Zatrudnienie rośnie, ale już niedługo jego wzrost wyhamuje

Z informacji sygnalnej GUSu wynika również, że zatrudnienie w Polsce w styczniu znacznie wzrosło, bo aż o 98 tys. miesiąc do miesiąca, czyli o 2,3 proc. rok do roku. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie oznacza to, że wielkość zatrudnienia w polskiej gospodarce w końcu przewyższyła poziom sprzed wybuchu pandemii. Choć według analityków PIE wzrost zatrudnienia w najbliższych miesiącach wyhamuje. Jak możemy wyczytać na ich Twitterze:

Badania koniunktury wskazują, że coraz mniej firm planuje podwyższanie zatrudnienia. 

Zatrudnienie w Polsce

Polski rynek pracy rozgrzany do czerwoności. Rosnące płace napędzą inflację

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker