Liczba mieszkań oddanych do użytku w styczniu spadła o 12,5%

Jak wynika z najnowszej informacji sygnalnej Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), budownictwo mieszkaniowe w Polsce w zeszłym miesiącu nie było w najlepszej kondycji. Liczba mieszkań oddanych do użytku w styczniu spadła o 12,5 proc. rok do roku. Co więcej, w miesiącu tym wydano mniej pozwoleń na budowę oraz zmalała liczba rozpoczętych budów.
Liczba mieszkań oddanych do użytku w styczniu spadła o 12,5 proc.
Ze wstępnych danych, opublikowanych w najnowszej informacji sygnalnej GUSu, wynika, że w styczniu 2022 roku oddano do użytkowania 15,3 tys. mieszkań, czyli o 12,5 proc. mniej niż przed rokiem. Za spadek ten odpowiadają deweloperzy. W zeszłym miesiącu przekazali oni do użytku 7,9 tys. mieszkań, tj. o 23,5 proc. mniej niż w styczniu 2021 roku. Z kolei inwestorzy indywidualni w analizowanym okresie oddali do użytkowania więcej mieszkań niż w zeszłorocznym styczniu o 3,2 proc. Choć, warto zaznaczyć, że przekazali oni o ok. 800 mieszkań mniej niż deweloperzy.
Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych w styczniu spadła słabiej niż liczba mieszkań przekazanych do użytku. Otóż wyniosła ona w analizowanym miesiącu 1,5 mln metrów kwadratowych. Oznacza to, że spadła ona w stosunku do zeszłorocznego stycznia o 6,9 proc.
Zobacz także: W 2021 roku nowe mieszkanie oddawano do użytkowania co 134 sekundy
Spadła również liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów
Dane GUSu wskazują również na to, że w styczniu 2022 r. wydano mniej pozwoleń na rozpoczęcie budowy oraz dokonano mniejszej liczby zgłoszeń budów mieszkań. Ich suma wyniosła w analizowanym okresie 22,2 tys., czyli o 5,4 proc. mniej rok do roku. Z kolei za ten spadek odpowiadają inwestorzy indywidualni, którzy w styczniu otrzymali 6,5 tys. pozwoleń na budowę, tj. o 20,9 proc. mniej niż w zeszłorocznym styczniu. Z kolei deweloperzy otrzymali takowych 15,6 tys., czyli o 3,1 proc. więcej niż przed rokiem.
Ponadto w zeszłym miesiącu rozpoczęto znacznie mniej budów niż styczniu 2021 r. Jak możemy wyczytać w informacji sygnalnej GUSu:
W styczniu 2022 r. rozpoczęto budowę 11,8 tys. mieszkań, tj. o 32,3% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 7,3 tys. mieszkań (o 40,9% mniej), a inwestorzy indywidualni 4,3 tys. (o 8,2% mniej).
Czy opisane przeze mnie spadki spowodują, że w najbliższych miesiącach liczba mieszkań oddawanych do użytku dalej będzie spadać? Niekoniecznie. Otóż w styczniu w budowie pozostawało 867,8 tys. mieszkań, czyli 4,7 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu 2021 r. Dzięki temu istnieje możliwość, że w najbliższych miesiącach dojdzie do wzrostu wspomnianej liczby.
Mieszkanie z niskim czynszem? Zapomnij. Samorządy takich nie budują [FELIETON]