Polska

Polski Nieład: problem z naliczeniem pensji jest powszechny [BADANIE]

Jak wynika z najnowszego badania „Polski Ład w praktyce – wstępne opinie i oceny” przeprowadzonego przez CBOS, Polacy nie oceniają pozytywnie reformy podatkowej wdrożonej przez obecny rząd. Co więcej, ponad połowa Polaków twierdzi, że została źle poinformowana o obowiązujących zmianach. Ponadto co piąty pracujący stwierdził, że na skutek wdrożenia Polskiego Ładu, w jego zakładzie pracy były problemy z naliczeniem lub wypłaceniem pensji. Sytuacja ta powoduje, że według wielu lepszym określeniem na reformę podatkową Prawa i Sprawiedliwości jest Polski Nieład niż Polski Ład. 

Polski Nieład: ludzie zostali źle poinformowani o zachodzących zmianach

Polski Ład będący pierwotnie promowany jako Nowy Ład miał być przełomowym programem na miarę amerykańskiego New Deal. Tak przynajmniej był reklamowany. Założenia były dość ambitne, a główne tezy zakładały zwiększenie progresywności systemu podatkowego. Według ekspertów do pełnej progresji było daleko, ale Nowy/Polski Ład miał być kierunkiem w tę stronę.

Zobacz także: Polski Ład wprowadził podatkowy nieład [FELIETON]

Jednakże wraz z wejściem programu podatkowego w życie pojawiło się wiele problemów. Jednym z największych, zdaniem ekonomistów, było to, że wielu Polaków zostało nieodpowiednio poinformowanych o wchodzących w życie zmianach. Jak się okazuje, twierdzący tak eksperci, mieli rację. Przynajmniej na to wskazuje najnowsze badanie CBOS.

Po pierwszym miesiącu działania Polskiego Ładu jedynie 25 proc. ankietowanych stwierdziło, że jest dobrze poinformowana o obowiązujących zmianach. Z kolei aż 68 proc. respondentów zadeklarowało, że jest źle poinformowana o tym, jakie zmiany przyniósł Polski Ład.

Z badania CBOS wynika również, że analizowana reforma podatkowa przyczyniła się do powstania problemów związanych z wypłacaniem i naliczaniem wynagrodzeń. Analitycy fundacji zapytali się ankietowanych, czy wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyniło się do powstania problemów z prawidłowym naliczeniem wysokości wynagrodzeń lub z ich terminową wypłatą. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, co piąty pracujący odpowiedział na to pytanie twierdząco. Choć warto zaznaczyć, że ponad dwie trzecie respondentów stwierdziło, że wprowadzenie reformy podatkowej nie doprowadziło do powstania niedogodności związanych z naliczaniem i wypłacaniem wynagrodzeń.  

Polski Nieład

Źródło: CBOS, Nowy Ład w Praktyce

Polacy negatywnie oceniają Polski Ład

Wspomniane w poprzednim akapicie problemy oraz fakt, że wiele mieszkańców naszego kraju nie zostało odpowiednio poinformowanych o zachodzących zmianach, przyczyniły się do tego, że wielu Polaków ocenia Polski Ład negatywnie. Taką opinię o nim ma 56 proc. ankietowanych, z czego 34 proc. zdecydowanie negatywną. Z kolei 21 proc. respondentów wystawiło Polskiemu Ładowi notę pozytywną, a 23 proc. stwierdziło, że nie ma jeszcze wyrobionej opinii w tej sprawie. 

Polski Ład sprawił, że realna stawka PIT wynosi obecnie prawie 40 proc.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker