Azja i OceaniaGospodarkaNews

Gospodarka Tajlandii dzięki turystyce i eksportowi zaczęła rosnąć

Gospodarka Tajlandii w czwartym kwartale zeszłego roku znowu zaczęła rosnąć. W ostatnich trzech miesiącach 2021 roku PKB Tajlandii wzrósł kwartał do kwartału o 1,8 proc. Poprawa sytuacji gospodarczej w tym państwie wynika głównie ze wzmożenia ruchu turystycznemu oraz wzrostu eksportu. 

Gospodarka Tajlandii znowu zaczęła rosnąć

Wybuch pandemii stosunkowo mocno uderzył w gospodarkę Tajlandii. Z danych Banku Światowego wynika, że w 2020 roku PKB tego państwa spadł aż o ok. 6,1 proc. Co więcej, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, wzrost gospodarczy w tym kraju w zeszłym roku był stosunkowo anemiczny. Do tego w 3 kwartale 2021 roku PKB Tajlandii spadł o 0,9 proc.

Wzrost PKB Tajlandii kw/kw

Wzrost PKB Tajlandii

Jednakże w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku doszło do poprawy sytuacji gospodarczej w tym państwie. Otóż gospodarka Tajlandii rozwijała się w analizowanym okresie w tempie 1,8 proc. kw/kw. Z kolei konsensus rynkowy zakładał, że wzrost wyniesie 1,4 proc. Ponadto według tamtejszego rządu w tym roku ichniejsza gospodarka już na stale powróci na ścieżkę wzrostu. Twierdzą oni, iż pod bieżącego roku będzie ona większa o ok. 4 proc. 

Za wzrost odpowiada głównie wzmożony ruch turystyczny i rosnący eksport

Tak nieoczekiwanie wysoki wzrost gospodarczy w czwartym kwartale Tajlandia zawdzięcza głównie wzmożonemu ruchowi turystycznemu oraz rosnącemu eksportowi. Jak donosi portal Al Jazeera, eksport Tajlandii w zeszłorocznym grudniu był rok do roku większy o 21,3 proc. Wzrost ten Tajlandia w dużej mierze zawdzięcza temu, że w ostatnim kwartale zeszłego roku tamtejszy rząd zniósł wiele restrykcji covidowych, dzięki czemu eksporterzy mogli zwiększyć produkcję. Do tego pod koniec 2021 roku koniunktura w światowej gospodarce była stosunkowo dobra, więc wiele zagranicznych podmiotów postanowiło zwiększyć import dóbr z Tajlandii. 

Zobacz także: Gospodarka Birmy będzie rosła bardzo wolno. Winny zamach stanu

Co warto zaznaczyć, zniesienie wielu restrykcji covidowych doprowadziło również do wzmożenia ruchu turystycznego. W czwartym kwartale zeszłego roku do Tajlandii przyjechało około 340 tys. turystów. Dla porównania w poprzednim, analogicznym okresie takowych przyjechało do tego państwa 45 tys. Co więcej, z szacunków tamtejszej agencji planowania wynika, że w ciągu tego roku liczba turystów przyjeżdżających do Tajlandii dalej będzie wzrastać. Jest to dobra informacja dla tamtejszej gospodarki, gdyż ta dalej w dużej mierze opiera się na turystyce. 

Do tego, że gospodarka Tajlandii znowu zaczęła rosnąć, przyczynił się również tamtejszy rząd oraz bank centralny. Jak donosi portal Al Jazeera, ten pierwszy wpompował w gospodarkę miliardy dolarów środków pomocowych. Z kolei ten drugi obniżył stopy procentowe do historycznie niskiego poziomu. Od maja 2020 roku główna stopa procentowa w Tajlandii wynosi zaledwie 0,5 proc. 

Legalizacja marihuany w Tajlandii. Rząd pozwala na uprawę konopi w domu!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker