FinanseNews

Atak Rosji na Ukrainę doprowadził do wzrostu cen surowców

Specjalna operacja wojskowa Rosji w Zagłębiu Donieckiem wstrząsnęła rynkami finansowymi na całym świecie. Inwestorzy postanowili wyprzedać posiadane akcje, a uzyskane w ten sposób środki zainwestować w surowce. Działanie to przyczyniło się do znacznego wzrostu ich cen. 

Atak Rosji na Ukrainę wstrząsnął rynkami finansowymi na całym świecie

Prezydent Rosji dzisiaj nad ranem wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Władimir Putin stwierdził, że Rosja nie może tolerować tego, co nazwał groźbami ze strony Ukrainy i ostrzeżeniami przed ingerencją z zagranicy. Do tego, jak wynika z napływających z Ukrainy informacji, rosyjskie wojska stosunkowo szybko posuwają się w głąb tego państwa. W ostatnich godzinach ukraińska straż graniczna przekazała, że przedostały się one już do obwodu kijowskiego. 

Zobacz także: Jest sposób na zatrzymanie Putina! Nowe sankcje, na których ucierpimy

Decyzja Putina natychmiast doprowadziła do spadków na giełdach, choć głównie tych azjatyckich, bo ze względu na porę ataku giełdy zarówno europejskie, jak i amerykańskie były zamknięte. Najważniejszy indeks w Tokio Nikkei225 spadł o ponad 2 proc, a jego odpowiednik z Hongkongu Hang Seng spadł o 3,2 proc. Co warto zaznaczyć, po tym, jak giełdy w Europie i Azji się otworzyły, również zanotowano tam stosunkowo spore spadki. Choćby o godz. 9:10 WIG20 spadł o 8,2 proc. do 1.870 pkt. 

Specjalna operacja wojskowa Rosji doprowadziła do wzrostu cen surowców

Inwestorzy z całego świata z obawy o wpływ konfliktu na funkcjonowanie przedsiębiorstw postanowili sprzedać posiadanie akcje, a środki w ten sposób uzyskane zainwestować głównie w surówce. Z kolei to przyczyniło się do znacznego wzrostu ich cen. 

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, cena złota wzrosła do najwyższego poziomu od sierpnia 2020 roku. O godzinie 10:30 w Londynie złoto kosztowało 1968,01 dolarów za uncję, co oznacza wzrost o 3,17 proc. w stosunku do poprzedniego dnia. Co warto zaznaczyć, wzrost ceny tego surowca w Stanach Zjednoczonych był niemalże taki sam. O godz. 10:30 jedna uncja złota w tym państwie kosztowała 1969,30 dolarów. 

Cena uncji złota wyrażona w dolarach 

Cena uncji złota

Źródło: Gold/US Dollar Spot, CNBC 

Jednakże nie tylko złoto podrożało. Wzrosła również cena srebra, żywności, a przede wszystkim ropy. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że cena baryłki ropy obecnie w  stosunkowo szybkim tempie zbliża się do granicy 100 dolarów. Co interesujące, ostatni raz udało się jej przebić tę granicę w 2014 roku, kiedy to rosyjskie wojska zaatakowały Krym. 

Cena baryłki ropy Brent wyrażona dolarach

Cena baryłki ropy

Źródło: Trading Economics 

Cena baryłki ropy jest bliska 100 dolarów. Winne napięcia na Ukrainie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker