FinanseNews

Cena Bitcoina spada, a ceny wielu altcoinów załamały się

Cena Bitcoina od listopada, w którym to osiągnęła rekordowy poziom 69 tys. dolarów, praktycznie cały czas spada. Co prawda w ostatnich tygodniach zaczęła się ona stabilizować, ale atak Rosji na Ukrainę przerwał ten proces, a cena tej kryptowaluty w ciągu ostatniej doby spadła o ponad 8 proc. Ponadto ceny wielu altcoinów spadły jeszcze mocniej. Sytuacja ta spowodowała, że kapitalizacja rynku kryptowalut w ciągu ostatnich 24 godzin zmniejszyła się o 160 miliardów dolarów. 

Cena Bitcoina spada, a ceny wielu altcoinów załamały się

Posiadacze kryptowalut ostatnimi czasy nie mieli zbyt wielu powodów do radości. Otóż jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, cena Bitcoina od listopada, w którym to osiągnęła rekordowy poziom 69 tys. dolarów, praktycznie cały czas spada. Co więcej, mimo tego, że tą kryptowalutę określa się mianem cyfrowego złota, po rozpoczęciu ataku Rosji na Ukrainę cena Bitcoina nie zachowywała się tak jak ta jego fizycznego odpowiednika. Podczas gdy w ciągu ostatnich 24 godzin uncja złota znacznie podrażała, cena analizowanej kryptowaluty spadła o ponad 8 proc. i wynosi obecnie „jedynie” ok. 35 700 dolarów za sztukę.

Cena Bitcoina

Zobacz także: Chiny banują kryptowaluty. Bitcoin i Ethereum szybują w dół

Co więcej, ceny altcoinów spadły jeszcze mocniej. Choćby, z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że cena drugiej pod względem kapitalizacji kryptowaluty Ethereum spadła w ciągu zaledwie jednej doby o ponad 11 proc. Spadki na rynku kryptowalut były tak duże, iż łączna jego kapitalizacja zmniejszyła się w analizowanym okresie o 160 miliardów dolarów. 

Cena Ethereum

Dlaczego ceny kryptowalut spadają?

Jak wskazuje Vijay Ayyar, wiceprezes ds. rozwoju korporacyjnego i międzynarodowego giełdy kryptowalutowej Luno, opisane spadki wynikają głównie z tego, że zmiany cen kryptowalut nadal są skorelowane z ruchami innych ryzykownych aktywów, takich jak akcje. Co więcej, nie sądzi on, aby w najbliższym czasie sytuacja na analizowanym rynku miała się poprawić. Jego zdaniem wysoce prawdopodobne jest to, że cena Bitcoina niedługo spadnie poniżej 30 tys. dolarów. 

Co warto zaznaczyć, podobnie uważa, dyrektor generalny chińskiej giełdy kryptowalutowej Huobi Du Jun. Tydzień temu przekazał on dziennikarzom CNBC, że cena Bitcoina zacznie stosunkowo szybko rosnąć dopiero pod koniec 2024 roku.

Chiny banują kryptowaluty. Bitcoin i Ethereum szybują w dół

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker