Azja i Oceania

Gospodarka Tajwanu w 2022 roku będzie rozwijać się szybciej niż przypuszczano

Gospodarka Tajwanu prawdopodobnie będzie się w tym roku rozwijać w szybszym tempie, niż początkowo przewidywano. W związku z tym tajwański urząd statystyczny, podniósł prognozy dla tajwańskiej gospodarki. Jest to efekt coraz lepszych wyników eksportu, głównie chipów.

Korekta jest efektem podniesienia prognoz wzrostu eksportu na ten rok. Wolumen handlu ma być większy wraz z rosnącym globalnie popytem na produkty technologiczne. Popyt na ma wzrosnąć szczególnie na chipy i podzespoły, których Tajwan jest jednym z największych producentów na świecie. Globalnie będzie on napędzany przez rozwój 5G, pojazdów elektrycznych  i zaawansowanych komputerów.

Gospodarka Tajwanu odnotuje lepszy wzrost niż oczekiwano. PKB wzrośnie głównie dzięki większemu eksportowi

Produkt krajowy brutto Tajwanu, jak podaje Dyrekcja Generalna ds. Budżetu, Rachunkowości i Statystyki, ma wzrosnąć w tym roku o 4,42%. To niemały wzrost w stosunku do listopada 2021 roku, kiedy prognozowano dynamikę PKB na poziomie 4,15%. Z kolei w czwartym kwartale PKB Tajwanu wzrósł o 4,86% w stosunku do poprzedniego roku, co oznacza lekki spadek w stosunku do wstępnego odczytu na poziomie 4,88%.

Zobacz także: Republika Chińska (Tajwan) zainwestuje ogromne środki na Litwie

Niemniej jednak będzie to znacznie wolniejszy wzrost niż ten w ubiegłym roku, kiedy wyniósł 6,45%. Był to najszybszy wzrost od ponad dekady, kiedy to w 2010 r. wyniósł 10,25%. Należy jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach był to przede wszystkim efekt niskiej bazy wynikającej z kryzysu.

Statystycy stwierdzili, że globalny wpływ COVID-19 na gospodarkę stopniowo się zmniejsza, przy utrzymującym się silnym popycie na półprzewodniki, które są głównym filarem tajwańskiej gospodarki. Przewiduje się, że eksport w tym roku wzrośnie o 9,69%.

Tajwan obserwuje wojnę na Ukrainie

Wiceminister gospodarki Chen Chern-chyi powiedział, że spodziewa się, iż wpływ ataku Rosji na Ukrainę będzie dla Tajwanu „możliwy do kontrolowania”. Niemniej jednak rząd obserwuje łańcuchy dostaw i pozostaje w ścisłym kontakcie z firmami.

Rzecznik gabinetu Lo Ping-cheng dodał, że podstawy gospodarcze Tajwanu są silne, ale rząd zainterweniuje, jeśli wystąpią jakiekolwiek „nieracjonalne” ruchy na rynku walutowym i giełdowym.

Kolejnym ryzykiem jest spowolnienie gospodarki Chin, głównego partnera handlowego Tajwanu. Gospodarka Chin rozwijała się w tempie 8,1% w 2021 r. i 4% w ostatnim kwartale. Szybciej niż oczekiwano, ale nadal najsłabiej od drugiego kwartału 2020 r. Powodem takiego stanu rzeczy była słaba konsumpcja i spowolnienie na rynku nieruchomości.

Ceny nieruchomości w Chinach zaliczyły pierwszy spadek od 6 lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker