Azja i OceaniaGospodarkaNews

Chińskie państwowe banki zaczęły odcinać Rosję od dolarów

Jak donosi portal Bloomberg, dwa chińskie państwowe banki zaczęły ograniczać udzielanie kredytów denominowanych w dolarach na zakup rosyjskich towarów. Co warto zaznaczyć, atak Rosji na Ukrainę jest temu państwu bardzo nie na rękę. Niezależnie od tego, którą stronę ono poprze, zawsze coś straci.

Chińskie państwowe banki zaczęły odcinać Rosję od dolarów

Jak donosi portal Bloomberg chiński bank państwowy Industrial & Commercial Bank of China zaprzestał wydawania akredytyw denominowanych w dolarach na zakup rosyjskich towarów. Co prawda niektóre rosyjskie podmioty dalej mogą dostać takowe w juanach, jednakże jedynie wtedy, gdy kierownictwo wyższego szczebla zgodzi się na coś takiego. 

Co więcej, Bank of China, czwarty co do wielkości bank na świecie, również zaczął ograniczać dostęp do dolarów rosyjskim przedsiębiorstwom. Według informatorów Bloomberga ta państwowa instytucja postąpiła w taki sposób na podstawie własnej oceny ryzyka. Miała ona jeszcze nie otrzymać dokładnych wytycznych od chińskich regulatorów odnośnie Rosji. 

Zobacz także: Po co Rosji Czarnobyl? Arestowicz: „Żeby szantażować Zachód“

Chiny mogą przestać finansowo wspierać Rosjan, bo im się to po prostu opłaca

Co warto zaznaczyć reakcja chińskich państwowych banków może być jedynie tymczasowa. Jednakże wcale nie musi. Otóż Chiny, mimo tego, że w sporze geopolitycznym są oponentami Stanów Zjednoczonych, w historii często zastosowywały się do amerykańskich sankcji gospodarczych. Gdy USA zakazała finansowa podmiotów w Korei Północnej, chińskie państwowe banki zaprzestały udzielania kredytów denominowanych w dolarach osobom z tego kraju. Co warto zaznaczyć Państwo Środka, wcześniej współpracowało z tym państwem. 

Do podobnej sytuacji może dojść w wypadku Rosji. Co prawda państwo to jest głównym dostawcą energii do Państwa Środka i jego ważnym partnerem geopolitycznym. Jednakże, według redaktorów Bloomberga, Zachód ma do zaoferowania Chińczykom znacznie więcej. Otóż to właśnie dzięki niemu Państwo Środka ma dostęp do zdominowanego przez dolara międzynarodowego systemu finansowego. Z tego powodu konflikt ten jest temu państwu bardzo nie na rękę. Niezależnie od tego, którą stronę ono poprze, zawsze coś straci. Obecnie tamtejszej władzy zależy na tym, aby konflikt zakończył się jak najszybciej. Według doniesień Bloomberga Xi Jinping miał telefonicznie skontaktować się z Putinem i wezwać go do rozładowania napięć i rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą. 

Burmistrz Londynu nawołuje do wywłaszczenia rosyjskich oligarchów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker