EuropaFinanse

Prof. Kołodko: Umórzmy długi Ukrainie!

Wojna na Ukrainie trwa w najgorsze, a Zachód w końcu zaczął podejmować działania, których od nich się oczekiwało. Niemniej jednak według wielu ekspertów to ciągle za mało, a Ukraina jeśli przetrwa starcie z Rosją, będzie potrzebowała jeszcze większej pomocy. Wśród pomysłów pojawia się umorzenie długu Ukrainy.

Umorzenie długu Ukrainy ma być wsparciem o dużej skali

Do umorzenia długu Ukrainie namawia m.in. prof. Grzegorz Kołodko, który zaznacza, że będzie to naprawdę poważaną pomoc, jakiej Zachód może udzielić państwu ukraińskiemu. Jak zaznacza prof. Kołodko, dług publiczny Ukrainy wynosi 61,7% PKB, jednak połowa z tego długu to zadłużenie zagraniczne. W związku z tym zagraniczny dług Ukrainy to 36% PKB naszych wschodnich sąsiadów.

Zobacz także: Wojna w Ukrainie uderzy w łańcuchy dostaw

Przeliczając to na wartości bezwzględne, to dług Ukrainy wynosi 98 mld dolarów, z czego 57 mld to zadłużenie za granicą. Znaczna część tego zobowiązania to dług wobec państw Zachodu, a więc państw relatywnie bogatych, ale także aktywnie wspierających Ukrainę w konflikcie z Rosją. Wsparcie to może być jednak jeszcze większe jeśli kraje te sprawią, że nastąpi umorzenie długu Ukrainy.

Jeśli chcą one naprawdę Ukrainie pomóc, to niech prezydent Polski populistycznie nie postuluje, aby – będąc niestety krajem wielce skorumpowanego, oligarchicznego kapitalizmu – została w wyjątkowym trybie pilnie przyjęta do Unii Europejskiej. Natomiast Zachód, w tym Polska – a zwłaszcza tak gorąco deklaratywnie popierające Ukrainę państwa NATO – powinien natychmiast ogłosić umorzenie ukraińskiego zadłużenia. Począwszy od wymaganej w marcu raty w wysokości ok. miliarda dolarów – pisze w swoich social mediach prof. Grzegorz Kołodko.

Warto dodać, że jest to rozwiązanie jak najbardziej wykonalne i mające miejsce w historii. M.in. w latach 90. Została umorzona połowa długu Polski wobec prywatnych instytucji. Na dzisiejsze wartości było to około 60 mld złotych.

Zobacz także: W wyniku inwazji gospodarka Ukrainy może skurczyć się nawet o 50%!

Prof. Kołodko zaznacza jedna, co wydaje się słuszne, że umorzenie długu może mieć tylko miejsce gdy Ukraina zostanie państwem demokratycznym z wybranymi władzami i prezydentem Zełeńskim jako prezydentem.

Takie założenia wydają się słuszne, gdyż umorzenie długu w sytuacji zainstalowania przez Rosjan swoich władz byłoby całkowitą odwrotnością dotychczasowych i przyszłych sankcji i jawnym wsparcie niedemokratycznych i prorosyjskich władz.

Halo, UE, USA, Zachód! Czas zniszczyć gospodarkę Rosji, majątek oligarchów i Putina [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker