Azja i OceaniaBezpieczeństwo EkonomiczneGospodarkaNews

Japonia nakłada dotkliwe sankcje na Rosję i odcina ją od SWIFT

Japonia nakłada sankcje na Rosję. W ich ramach kraj ten między innymi odetnie rosyjskie banki od systemu SWIFT i wstrzyma eksport produktów zaawansowanych technologicznie do Rosji. Co więcej, premier Japonii, Fumio Kishida zapowiedział, że rząd udzieli Ukrainie wsparcia finansowego. 

Japonia nakłada dotkliwe sankcje na Rosję i odcina ją od SWIFT

Ostatnio wielu polityków obawiało się, iż Japonia nie nałoży odpowiednio ostrych sankcji na Rosję. Ta pozostawała ostatnim państwem należącym do grupy G7, który nie zadeklarował, iż zablokuje rosyjskim bankom dostęp do międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Jednakże, jak się ostatnio okazało, obawy te były przesadzone. Premier Japonii na ostatniej konferencji prasowej zadeklarował, iż:

W związku z inwazją Rosji na Ukrainie, nie jest już możliwe kontynuowanie stosunków z Rosją w dotychczasowy sposób. Japonia wraz z krajami G7 i społecznością międzynarodową wprowadzi ostrzejsze sankcje.

Zobacz także: Inflacja w Japonii znowu spadła. Choć niedługo w końcu będzie rosnąć

Japonia zapowiedziała, że tak jak inni członkowie G7 odetnie ona rosyjskie banki od systemu SWIFT. Co więcej, już zamroziła ona wszelkie aktywa do nich należące. Jednakże warto zaznaczyć, że na tym sankcje nakładane przez Japonię na Rosję się nie kończą. Premier zapowiedział również, że obłoży on nimi najważniejszych rosyjskich urzędników, w tym samego Władimira Putina. Ponadto postanowił on wstrzymać eksport produktów zaawansowanych technologicznie, takich jak półprzewodniki, do Rosji. 

Japonia nie tylko nałoży dotkliwe sankcje na Rosję, ale również wesprze Ukrainę i jej mieszkańców. Na ostatniej konferencji Kishida zadeklarował, że rząd przekaże 100 milionów dolarów na nadzwyczajną pomoc humanitarną dla Ukrainy. Do tego zapewnił on, iż Ukraińcy mieszkający na terenie Japonii będą mogli bez jakichkolwiek problemów przedłużyć pobyt. 

Zobacz także: Sankcje mocno uderzą w rosyjskich przewoźników. Dojdzie do zwrotu samolotów z leasingu?

Relacje pomiędzy Moskwą i Tokio się pogorszą, a już i tak były złe

Działania tamtejszych polityków spowodują, że relacje pomiędzy Moskwą i Tokio znacznie się pogorszą. Co warto zaznaczyć, już wcześniej były one bardzo napięte. Otóż między tymi dwoma państwami od dekad toczy się spór o trzy wyspy Iturup, Kunaszyr, Szykotan oraz grupę wysp Habomai. Te zostały zajęte przez Związek Radziecki podczas drugiej wojny światowej i obecnie formalnie są częścią Rosji. Jednakże Japonia uważa, że nigdy nie zrzekła się do nich praw i wyspy te powinny należeć właśnie do niej. 

Zachodnie sankcje sieją spustoszenie. Gospodarkę Rosji czeka zagłada

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker