Finanse

Cena aluminium bije rekordy, a nikiel dalej szybko drożeje

Rosyjska inwazja sprawiła, że wiele metali zaczęło drożeć w stosunkowo szybkim tempie. Obecnie cena aluminium jest najwyższa od ponad 25 lat, a za jedną tonę tego surowca trzeba zapłacić prawie 4000 dolarów. Co więcej, cena niklu dalej rośnie w szybkim tempie. W ciągu zaledwie dwóch ostatnich miesięcy wzrosła ona o ponad 30 proc. 

Rosyjska inwazja doprowadziła do wzrostu cen metali

Rosyjska inwazja doprowadziła do tego, że rynki towarowe pogrążyły się w chaosie. Duże rosyjskie firmy zaczęły mieć ogromne problemy z eksportem towarów ze względu na odcięcie tamtejszych banków od systemu SWIFT. Do tego prowadzone przez Rosjan ataki na Morzu Czarnym spowodowały, że transport morski przestał tam sprawnie funkcjonować, a tamtejsze porty zostały praktycznie wyłączone ze światowego handlu. Co więcej, wielu inwestorów postanowiło samemu nałożyć sankcje na Rosję i przestało kupować dobra od rosyjskich przedsiębiorstw. 

Zobacz także: Rynki towarowe pogrążyły się w chaosie ze względu na rosyjską agresję

Wszystkie te czynniki doprowadziły do tego, że podaż metali na światowych rynkach spadła. Co warto zaznaczyć, firmy z tego państwa są jednymi z najważniejszych producentów niektórych z nich. Choćby rosyjska spółka United Co. Rusal International PJSC jest drugim co do wielkości producentem aluminium na świecie. Z kolei MMC Norilsk Nickel PJSC odpowiada za ok. 10 proc. produkcji rafinowanego niklu.

Cena aluminium bije rekordy, a nikiel dalej szybko drożeje

Takie ograniczenie podaży musiało doprowadzić do znacznych wzrostów cen metali na giełdach. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, cena aluminium jest obecnie najwyższa od ponad 25 lat, a za jedną tonę tego surowca trzeba zapłacić ok. 3800 dolarów. Do tego jej cena dalej będzie rosnąć w stosunkowo szybkim tempie. Produkcja aluminium jest bardzo energochłonna, a energia na całym świecie drożeje. Aktualnie za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić ponad 110 dolarów. 

Cena tony aluminium wyrażona w dolarach

cena aluminium

Źródło: Trading Economics 

Zobacz także: Na rekordowe ceny aluminium wpływają Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie i wysokie ceny energii

Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że sytuacja na rynku niklu jest stosunkowo podobna. Cena tego metalu rośnie w relatywnie szybkim tempie i aktualnie jest ona wyższa o ok. 30 proc. od tej sprzed dwóch miesięcy. Co więcej, analitycy wskazują, że w najbliższym czasie dalej będzie ona rosnąć. Otóż stanie się tak, dlatego że popyt na ten surowiec będzie wzrastać głównie ze względu na rosnący udział samochodów elektrycznych w światowej branży motoryzacyjnej.  

Cena tony niklu wyrażona w dolarach

cena niklu

Źródło: Trading Economics 

Cena niklu najwyższa od dekady! Prognozowany dalszy wzrost

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker