Europa

UE nakłada sankcje na Białoruś. Zapowiada się krach gospodarczy

UE nakłada sankcje na Białoruś za jej pomocniczą rolę w inwazji Rosji na Ukrainę. W efekcie obostrzenia zostaną nałożone na 70% białoruskiego importu- podała w środę UE.

UE nakłada sankcje na Białoruś za pomoc w inwazji na Ukrainę

Nowe sankcje, które nie obejmują obecnie białoruskich banków, pojawiły się po tym, jak Mińsk zezwolił rosyjskim wojskom na wkroczenie na Ukrainę ze swojego terytorium, a także zmienił konstytucję, by umożliwić stałe rozmieszczenie rosyjskich sił i broni nuklearnej na swojej ziemi.

Środki te obejmują nowe sankcje gospodarcze i nową listę 22 wysokich rangą członków białoruskiego wojska zaangażowanych w agresję przeciwko Ukrainie. Sankcje gospodarcze uderzają zarówno w białoruski eksport do UE, jak i w unijny eksport maszyn na Białoruś.

Sankcje na Białoruś obejmą prawie 70% białoruskiego eksportu

Zakaz importu znacznie rozszerza poprzednie sankcje i obejmie teraz prawie 70% białoruskiego eksportu do UE, który w zeszłym roku wyniósł 5,9 mld euro – podaje KE w swoim komunikacie.

Wśród sektorów dotkniętych zakazem znalazły się m.in. drewno, stal i żelazo, które nie były objęte poprzednimi sankcjami, a łącznie stanowią prawie 40% całego białoruskiego eksportu do UE. Inne sektory, których dotyczy zakaz importu do UE, to cement, guma i paliwa.

Nowe sankcje likwidują również luki prawne i kończą z wyjątkami w istniejących sankcjach na białoruski eksport potażu, nawozu produkowanego z potasu i będącego kluczowym produktem handlowym. Dotychczas sankcje zakazywały jedynie 20% tego eksportu, podczas gdy nowe środki całkowicie zakażą handlu nim.

Zobacz także: IKEA wycofuje się z Rosji i Białorusi. Pracę straci ponad 15 tys. osób

Sankcje działają wstecz, co oznacza, że obejmą kontrakty podpisane przed ich ogłoszeniem, a nie tylko nowe kontrakty, jak to miało miejsce w poprzednich rundach sankcji. Firmy będą miały trzy miesiące na zamknięcie otwartych kontraktów.

Władze celne będą także odpowiednio kontrolować czy produkty z Białorusi nie są eksportowane przez inne kraje w celu ominięcia sankcji. W ramach nowych sankcji UE wstrzyma również na Białoruś eksport maszyn, które mogą być wykorzystane do celów wojskowych. Wśród nowych produktów objętych sankcjami znajdują się zaawansowane technologie, w tym komputery, elektronika, telekomunikacja, czujniki i lasery.

Zobacz także: Polska bez UE byłaby na poziomie Białorusi i Czarnogóry

W przeciwieństwie do rosyjskich kredytodawców białoruskie banki nie zostały jeszcze wykluczone z międzynarodowego systemu płatności SWIFT, ale UE twierdzi, że wkrótce to nastąpi. W przypadku Białorusi kwestie odłączenie jej od systemu SWIFT przeciągają się wyjątkowo długo, a Zachód jest wyjątkowo cierpliwy. O odłączeniu Białorusi od SWIFT mówiło się już w ubiegłym roku kiedy to Białorusini porwali samolot pasażerski Ryanair lecący do Wilna.

 

Odcięcie Białorusi od systemu SWIFT to ostateczność

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker