GospodarkaNewsPolska

Nagroda Kopernikańska, czyli polski Nobel dla naukowców i teologów

Prezydent złożył do sejmu projekt ustawy, na mocy którego ma powstać Akademia Kopernikańska. Jej zadaniem będzie przyznawanie stypendiów, grantów oraz specjalnej nagrody. Nagroda Kopernikańska, bo o niej mowa, będzie przyznawana co roku, a zwycięzca otrzyma 500 tys. złotych. Co warto zaznaczyć, polski Nobel będzie trafiał do rąk naukowców, którzy mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami z kolejno astronomii, ekonomii, medycyny, filozofii lub teologii oraz prawa. 

Nagroda Kopernikańska, czyli polski Nobel dla naukowców i teologów

Prezydent Polski złożył do sejmu projekt ustawy powołującej Akademię Kopernikańską. Co warto zaznaczyć nad nim pracowało głównie ministerstwo Przemysława Czarnka. Zgodnie z założeniami projektu Akademię ma nadzorować premier, a jej członków powoływać prezydent. Ich ma być co najwyżej stu. Do tego członkostwo będzie wygasać natychmiastowo w momencie ukończenia 80 roku życia. 

Zobacz także: Polska europejskim liderem w kształceniu kobiet na kierunkach ścisłych!

Akademia ma zajmować się głównie przyznawaniem grantów, stypendiów oraz specjalnej nagrody. Nagroda Kopernikańska, bo o niej mowa, będzie przyznawana co roku naukowcom za ich wybitne osiągnięcia. Co ciekawe, otrzymają oni aż 500 tys. złotych. Polski Nobel będzie przyznawany corocznie w kolejno jednej kategorii: astronomia, ekonomia, medycyna, filozofia lub teologia oraz prawo. Do tego w szczególnym wypadku Akademia może w jednym roku przyznać aż dwie Nagrody Kopernikańskie. Jak możemy wyczytać w projekcie ustawy:

W roku kalendarzowym jest przyznawana jedna Nagroda Kopernikańska. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Akademia może przyznać w tym samym roku kalendarzowym dwie Nagrody Kopernikańskie. 

Co warto zaznaczyć wspomniane nagrody, jak i funkcjonowanie Akademii zostanie sfinansowane z państwowych dotacji. Do tego prezydent chce, aby otrzymała ona publiczne mienie. 

Środowiska naukowe krytykują inicjatywę prezydenta

Opisany projekt ustawy nie spotkał się z uznaniem środowiska naukowego w Polsce. Co więcej, wiele osób z tego środowiska otwarcie skrytykowało pomysł prezydenta. Jak stwierdził prof. Wiesław Banyś w rozmowie z redaktorami dziennika Rzeczpospolita:

Tworzenie nowej instytucji, zamiast wykorzystania potencjału już istniejących, przyniesie szkodę. Nakłady na naukę i szkolnictwo w Polsce są przecież jednymi z najniższych w Europie. A tworzenie nowych instytucji kosztuje. 

Do tego dodał on, iż:

W sytuacji nadzwyczajnej, w jakiej się znajduje nasz kraj w związku z brutalną agresją Rosji na Ukrainę, spodziewałby się działań prowadzących do spajania środowiska, a nie dzielenia.

Nobliści udowodnili, że płaca minimalna nie powoduje bezrobocia!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker