Polska

Od początku wojny przyjechało do Polski już ponad MILION osób z Ukrainy!

Ukraińscy uchodźcy masowo przybywają do Polski. Ich liczba stale rośnie. Według danych podawanych przez Straż Graniczną liczba dziennych przekroczeń granicy polsko-ukraińskiej jest coraz wyższa. Tylko dziś do Polski przybędzie ponad 140 tys. osób.

Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała olbrzymi kryzys humanitarny u naszego wschodniego sąsiada. Ostrzał artyleryjski dosięga nie tylko bazy wojskowe, ale uderza także w cywilne osiedla. Cierpią także dzieci. Rosjanie utrudniają również ewakuację cywilów. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Mariupolu. Doszło tam już do kilku prób ewakuacji ludności cywilnej. Niestety ciągłe ataki rosyjskich wojsk uniemożliwiają bezpieczną ucieczkę. Bezpośrednie działania wojenne to nie jedyny problem. Zaczyna brakować żywności czy leków.

Ile ukraińskich uchodźców przybyło do Polski?

Jak wielu Ukraińców przyjechało do Polski po wybuchu wojny? Według najnowszych danych Straży Granicznej, 6 marca, około godziny 20, liczba ukraińskich uchodźców w Polsce przekroczyła milion. Oznacza to, że w ciągu zaledwie 11 dni nasz kraj przyjął więcej osób niż liczy Kraków — drugie największe miasto w Polsce.

Ilu uchodźców z Ukrainy przybywa codziennie do Polski?

Jak wiele osób dziennie przybywa do Polski? Wczoraj w naszym kraju znalazło schronienie aż 129 tys. uchodźców z Ukrainy. Dane Straży Granicznej wskazują jednak, że ta liczba zaczęła rosnąć. Od 27 lutego do 3 marca było to około 100 tys. osób dziennie. 4 marca przyjęliśmy aż 106,4 tys. Ukraińców. Wczoraj padł kolejny rekord, ale dzisiejszy wynik będzie prawdopodobnie jeszcze wyższy. Statystyki SG z godziny 7 i 15 wskazują, że do końca dnia przyjąć możemy ponad 140 tys. uchodźców. To tak jakby w ciągu jednego dnia w Polsce pojawiło się miasto wielkości Zielonej Góry (141 tys. mieszkańców) lub Bytomia (168 tys. mieszkańców).

Wykres 1. Dzienna liczba przyjęć uchodźców w Ukrainy do Polski

Ukraińscy uchodźcy - Przyjazdy do Polski Ukraina

Autor: Błażej Kochański

Zobacz też: Ludzie giną u naszych bram, ale prawdziwa tragedia to trochę wyższe rachunki [FELIETON]

Polska przyjmuje największą liczbę uchodźców w Ukrainy. Według danych ONZ, do naszego kraju trafia 2 na 3 opuszczających kraj Ukraińców. Nad Wisłę trafić może łącznie nawet 3 mln osób. To będzie olbrzymie wyzwanie, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo małą liczbę mieszkań w naszym kraju. Należy liczyć się z tym, że ceny mieszkań w Polsce wzrosną jeszcze bardziej. Nieznane są jeszcze pełne skutki wojny na sytuację gospodarczą Polski. Na pewno będą miały one silny wpływ na polski rynek pracy. Priorytetem władz powinno być obecnie niedoprowadzenie do kryzysu humanitarnego. Gdy sytuacja się uspokoi, rządzący będą mieli czas na obserwację zmian, jakie niesie za sobą wojna oraz ewentualną próbę ich złagodzenia.

Nowy rekord – w ciągu jednego dnia przyjechało do Polski 106 tys. Ukraińców

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker