Afryka i Bliski Wschód

Rwanda gospodarczym tygrysem Afryki? Do 2050 roku chce stać się państwem o wysokich dochodach

Na początku 2020 roku w Kigali, stolicy Rwandy ruszyło Kigali International Finance Centre (KIFC). Jest to projekt realizowany przez Rwanda Finance, którego celem jest przekształcenie stolicy kraju w główny ośrodek finansowy, zdolny przyciągnąć inwestycje zagraniczne i zachęcić do tworzenia wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w sektorze finansowym.

Kigali International Finance Centre ma być kluczowe dla rozwoju Rwandy

Aby pomóc w osiągnięciu tego celu, władze tego kraju podjęły się ambitnej restrukturyzacji lokalnego sektora bankowego i finansowego. Duże znaczenie miało stworzenie odpowiednich ram prawnych i podatkowych. Wśród poczynionych zmian można wymienić brak podatku od zysków kapitałowych dla aniołów biznesu wspierających lokalne firmy oraz wakacje podatkowe do siedmiu lat w niektórych sektorach biznesu.

Stabilność, wzrost i rozsądne planowanie w Rwandzie są doceniane w całej Afryce – mówi Pierre Célestin Rwabukumba, dyrektor Rwandyjskiej Giełdy Papierów Wartościowych i jeden z architektów restrukturyzacji sektora finansowego w Rwandzie.

Jak podaje portal African Business, nad postępami prac czuwa grupa zadaniowa składająca się z międzynarodowych ekspertów finansowych. Od listopada 2020 roku Iworyjczyk Tidjane Thiam, były szef Credit Suisse, jest prezesem zarządu Rwanda Finance, spółki odpowiedzialnej za promocję i rozwój KIFC.

Wśród innych członków zarządu są Liban Soleman Abdi, były szef gabinetu prezydenta Gabonu Alego Bongo, oraz Umulinga Karangwa, dyrektor generalny i założyciel południowoafrykańskiej firmy doradztwa inwestycyjnego Africa Nziza Investment. Rwanda Finance zawarła już strategiczne partnerstwa z BPI France, Belgijskim Centrum Finansowym (BFC) oraz Casablanca Finance City (CFC).

Chcemy, aby KIFC stało się nowym miejscem docelowym dla inwestycji panafrykańskich. Planujemy być wybraną jurysdykcją dla skutecznej konsolidacji kapitału i efektywnego rozmieszczenia go na całym kontynencie. Chcemy połączyć międzynarodowych inwestorów z możliwościami w całej Afryce, a także połączyć afrykańskich przedsiębiorców z globalnym kapitałem, a także połączyć mieszkańców Rwandy ze światem – komentuje Nick Barigye, CEO of KIFC.

Kigali planuje przyciągać wielomilionowe inwestycje

Krótko mówiąc, Kigali chce być dla Afryki tym, czym dla Azji jest Singapur, a dla USA Nowy Jork. Głównym centrum finansowym na kontynencie, które będzie przyciągać inwestycje o zagregowanej wartości wielu miliardów dolarów.

3 lutego, Rwanda Finance oficjalnie ogłosiła uruchomienie pierwszego afrykańskiego funduszu ukierunkowanego na technologie finansowe. Fundusz z aktywami o wartości 50 mln dolarów i wspierany przez zespoły południowoafrykańskiej firmy MyGrowthFund Venture Partners, będzie koncentrował się na firmach z sektora fintech działających w Afryce.

Zobacz także: Obecność Polski w Afryce jest zbyt mała! A to kontynent z potężnym potencjałem

W grudniu 2021 roku BK Group (Bank of Kigali) stał się pierwszą lokalną spółką holdingową, która zarejestrowała się w KIFC. Ntoudi Mouyelo, dyrektor ds. inwestycji w Rwanda Finance, powiedział, że włączenie BK Group jest kluczowe dla wysiłków KIFC w celu zbudowania społeczności lokalnych i zagranicznych firm, które mogą korzystać z centrum.

KIFC niedawno zadebiutował w Globalnym Indeksie Centrów Finansowych (GFCI), rankingu konkurencyjności centrów finansowych na całym świecie. Indeks ocenia 116 centrów finansowych, łącząc oceny specjalistów finansowych z danymi ilościowymi. W rankingu Kigali znalazło się na piątym miejscu na kontynencie, za Casablancą, Kapsztadem, Johannesburgiem i Mauritiusem, ale przed Nairobi i Lagos.

Rwanda do 2050 roku chce być krajem o wysokich dochodach. Gospodarka Rwandy stoi przed olbrzymim wyzwaniem

Poza ambicjami finansowymi Rwanda dąży również do cyfrowej transformacji gospodarki i społeczeństwa, opierając się na wcześniejszych priorytetach. Celem programu Wizja 2050 jest uczynienie z Rwandy do 2050 roku kraju o wysokim dochodzie, w którym technologie cyfrowe będą odgrywać kluczową rolę.

Plany te wydają się bardzo ambitne, zważywszy na uwagę, że Rwanda jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. Pod względem PKB per capita (2021) Rwanda znajduje się na 176 pozycji z rezultatem 2458 dolarów. Jest to rezultat gorszy nawet od Afganistanu.

Należy jednak zwrócić uwagę, że w czasie kryzysu Covid-19 sektor ICT odnotował rosnący poziom inwestycji, a pandemia jeszcze bardziej przyspieszyła trwającą cyfryzację. W rezultacie penetracja rynku telefonii komórkowej w kraju wynosi ponad 80%, a sieć 4G jest bardzo mocno rozbudowana. To z kolei znacznie może ułatwić osiągnięcie celu.

W uczynieniu z Rwandy bogatego kraju mają pomóc wspomniane Międzynarodowe Centrum Finansowe oraz firmy z wyspecjalizowanych sektorów gospodarki. Ogłoszono już m.in. inwestycje międzynarodowych firm technologicznych oraz przedsiębiorstw specjalizujących się w biotechnologii, takich jak niemiecka firma BioNTech, która w Rwandzie i Senegalu założy pierwsze w Afryce zakłady produkujące szczepionki z wykorzystaniem technologii mRNA.

Cyfryzacja gospodarki kluczowa jako główny determinant wzrostu gospodarczego

Rwanda bardzo mocno stawia na cyfryzację, która ma być kluczową w budowaniu dobrobytu. Duże znaczenie ma edukacja. Od 2016 roku działa program Rwanda Smart Classroom mający na celu wyposażenie rwandyjskich placówek edukacyjnych w infrastrukturę komputerową, co ma sprawić, że edukacja będzie możliwie najmocniej zinformatyzowana.

Według danych Ministerstwa Edukacji w sierpniu 2021 r. około 1 783 szkół średnich i 365 szkół zawodowych (52% ogólnej liczby placówek) miało dostęp do „inteligentnych klas”. Ponad 4 tys. szkół podstawowych (35% ogółu) było również podłączonych do Internetu. W kraju rośnie też liczba szkół kodowania i placówek specjalizujących się w ICT.

Rwanda po tragicznych przejściach zaczęła wchodzić na ścieżkę wzrostu. Niemniej jednak należy pamiętać, że przed krajem bardzo długa droga, a do naprawienia są m.in. instytucje, które jak w praktycznie wszystkich krajach afrykańskich są na fatalnym poziomie. Bez sprawnych instytucji państwa dobrobyt może być bardzo trudny do osiągnięcia. Choć nie jest to niemożliwe.  Duże znaczenie dla kraju będzie miała także demografia, która jest na korzyść kraju. Obecnie mediana wieku wynosi ok. 20 lat.

Pekin inwestuje w regionie Afryki Subsaharyjskiej dwa razy tyle, co wszystkie kraje Zachodu!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker