GospodarkaNewsPolska

Stopa referencyjna w górę! RPP nie miała litości dla kredytobiorców

Dzisiejsze spotkanie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wzbudziło wiele emocji. Od dawna ekonomiści nie byli tak niezgodni odnośnie tego, o ile wzrośnie stopa referencyjna. Niektórzy wskazywali na to, że sytuacja na rynku walutowym sprawi, iż RPP podniesie ją o 1 pkt proc. lub więcej. Z kolei inni byli przekonani, że RPP nie zmieni tempa podnoszenia stóp procentowych i stopa referencyjna wzrośnie o najwyżej 0,5 pkt proc. Jak się okazało, racji nie miał nikt. Po spotkaniu RPP główna stopa procentowa wzrosła o 0,75 pkt proc. do 3,5 proc. 

Ekonomiści nie byli zgodni odnośnie podwyżki głównej stopy procentowej

Od dawna ekonomiści nie byli tak niezgodni odnośnie tego, o ile wzrośnie referencyjna stopa procentowa. Zdaniem analityków banku BNP Paribas główna stopa procentowa miała dzisiaj wzrosnąć o 1,25 pkt proc. do 4 proc. Wskazali oni, że RPP postąpi w taki sposób głównie ze względu na sytuację na rynku walutowym.

Otóż ostatnio złoty osłabiał się w stosunku do zagranicznych walut w relatywnie szybkim tempie. Wczoraj kurs dolara wspiął się na poziom przekraczający 4,60 zł, kurs franka był bardzo blisko bariery 5 zł, natomiast kurs euro przebił barierę 5 zł i w szczytowym punkcie osiągnął poziom 5,003 zł. W przypadku franka i euro były to historyczne szczyty. Co warto zaznaczyć nie tylko ekonomiści BNP Paribas sądzili, że podwyżka będzie stosunkowo duża. Analitycy PKO BP i Pekao wskazywali, że referencyjna stopa procentowa wzrośnie o 1 pkt proc. 

Zobacz także: Kurs euro przebił granicę 5 zł! NBP może przyśpieszyć cykl podwyżek stóp procentowych

Z kolei ekonomiści mBanku sądzili, że do tak znacznej podwyżki nie dojdzie, a RPP nie przyśpieszy tempa podnoszenia stóp procentowych. W poniedziałkowym raporcie napisali oni, iż:

Uważamy, że RPP będzie kontynuowała cykl podwyżek stóp procentowych, ale bez przyspieszenia. Prowadzona polityka pieniężna będzie nadal ukierunkowana na zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych oraz zapobieganie występowaniu efektów drugiej rundy w średnim okresie. Staż też uważamy, że jutro dokonana zostanie podwyżka o 50pb.

Co warto zaznaczyć, podobnego zdania byli analitycy ING Banku Śląskiego, Banku Millennium oraz Santander Bank Polska. 

Stopa referencyjna w górę! RPP nie miała litości dla kredytobiorców

Jak się okazało, racji nie miał nikt. Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową o 0,75 pkt proc. do 3,5 proc. Warto zaznaczyć, że to już szósta podwyżka stóp procentowych od października ubiegłego roku, kiedy stopa referencyjna była na poziomie 0,1 proc.

W związku z powyższym, jak możemy wyczytać na stronie NBP, obecnie stopa lombardowa jest na poziomie 4 proc., stopa depozytowa wynosi 3 proc., stopa redyskontowa 3,55 proc., a wspomniana już stopa referencyjna 3,5 proc. Ostatni raz główna stopa procentowa NBP na takim poziomie była na początku 2013 roku.

Co warto zaznaczyć wzrost referencyjnej stopy procentowej przełoży się na wyższe raty kredytów. Według szacunków HRE Investments podwyżka stóp procentowych o 50 pkt bazowych oznacza wzrost miesięcznej raty kredytu w wysokości 300 tys. zł uzyskanego we wrześniu ub. roku na 25 lat o 90 zł.

Co wyprawiają rządzący? Schładzają inflację stopami i pobudzają rozdawnictwem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker