Afryka i Bliski WschódEnergetyka

Chińczycy kupują kopalnie litu w Zimbabwe. Trzy w ciągu czterech miesięcy

Chińczycy kupują kopalnie litu w Zimbabwe. W ciągu ostatnich czterech miesięcy trzy chińskie firmy energetyczne przejęły pakiety kontrolne w kopalniach litu w Zimbabwe. Chiny to największy rynek pojazdów elektrycznych na świecie, a to właśnie przy ich produkcji lit jest szczególnie istotny.

Chińczycy kupują kopalnie litu w Zimbabwe

Pierwszą firmą, która rozpoczęła procedurę przejęć w Zimbabwe była Chengxin Lithium Group, która w listopadzie ubiegłego roku nabyła 51% udziałów w należącej do Max Mind Investments kopalni Sabi Star Lithium we wschodniej części kraju. Transakcja opiewała na 77 mln dolarów.

Max Mind posiada 40 koncesji wydobywczych dotyczących rud metali rzadkich w Zimbabwe, o łącznej powierzchni 2 637 hektarów. Pięć z nich posiada łączne zasoby rudy w wysokości 6883 mln ton, podczas gdy pozostałe 35 koncesji jest fazie poszukiwań i wczesnych prac.

Kolejną firmą, która zainwestowała w Zimbabwe, jest producent baterii litowo-jonowych, Zhejian Huayou Cobalt. Firma kupiła w grudniu 87% udziałów w projekcie Arcadia Lithium Project za 528 mln USD. Udziały zostały odkupione od australijskiej firmy Prospect Resources.

Trzecie przejęcie miało miejsce 8 lutego. Wówczas Sinomine Resource Group ogłosiła, że wyłożyła 180 mln USD na zakup 100% udziałów w spółkach African Metals Management Services i Southern African Metals and Minerals, które wspólnie posiadają 74% udziałów w Bikita Minerals.

Chińczycy kupują kopalnie litu, bo Zimbabwe ma największe jego złoża w Afryce

Zimbabwe posiada największe złoża litu w Afryce i jedne z największych co do wielkości na świecie, ale zasoby te pozostają w dużej mierze niewykorzystane ze względu na brak środków na inwestycje. Chiny natomiast prowadzą masową ekspansję na Czarnym Lądzie. Jednocześnie są największym na świecie rynkiem pojazdów elektrycznych. Aktywnie także inwestują w odnawialne źródła energii oraz akumulatory, a to wszystko potrzebuje litu do funkcjonowania.

Złoża litu na świecie
Volkswagen

Lit stał się kluczowym surowcem niezbędnym w procesie przechodzenia na zieloną gospodarkę. Baterie litowo-jonowe są powszechnie stosowane w produkcji pojazdów elektrycznych, w urządzeniach elektrycznych oraz w panelach słonecznych do przechowywania nadmiaru energii słonecznej.

Fitch Solutions szacuje, że w Afryce realizowanych jest obecnie około dziewięciu projektów litowych – w Zimbabwe, Namibii, Mali, Ghanie i Demokratycznej Republice Konga (DRK), ale projekty te są nadal niewielkie w porównaniu ze skalą projektów realizowanych w obu Amerykach, Australii i Europie.

Sabrin Chowdhury, analityk ds. górnictwa w Fitch Solutions w wypowiedzi dla African Business, twierdzi, że wysokie ceny litu, znaczące rezerwy i perspektywy silnego popytu ze strony sektora baterii sprawiają, że chińskie inwestycje nie muszą się martwić o rentowność.

Demokratyczna Republika Konga ma olbrzymie zasoby kobaltu

W Demokratycznej Republice Konga chińskie firmy przejęły kontrolę nad znaczną częścią krajowego sektora wydobywczego, w tym nad kluczowymi zasobami kobaltu i litu. We wrześniu 2021 r. prywatna firma inwestycyjna Suzhou Cath Energy Technologies zapłaciła 240 mln USD za przejęcie 24% udziałów w Manono, głównym projekcie litowym w DRK, od australijskiej firmy AVZ Minerals.

W czerwcu ubiegłego roku inna chińska firma Ganfeng Lithium nawiązała współpracę z australijską firmą Firefinch w celu rozwoju kopalni litu Goulamina w Mali. Ta inwestycje napotyka jednak problemy ze względu na niestabilną sytuację polityczną w kraju

Chociaż Chiny są największym na świecie i głównym ośrodkiem rafinacji minerałów do akumulatorów, importują one głównie rudy z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Australii. Ogólnie rzecz biorąc, chińskie firmy wydobywcze od lat intensywnie inwestują w Afryce w ramach dążenia władz do zapewnienia stabilnych dostaw rud oraz w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, strategicznej polityki geopolitycznej i gospodarczej prowadzonej przez wiele dekad, której celem jest zwiększenie wpływu Chin na kluczowe rynki na całym świecie – mówi Chowdhury dla African Business.

Chowdhury dodaje jednak, że inwestowanie w afrykański sektor litu jest korzystne nie tylko dla Chin. Kraje afrykańskie mogą skorzystać na chińskich inwestycjach poprzez tworzenie miejsc pracy, podatki, transfer technologii i znaczące finansowanie, które pomagają rozwijać afrykański przemysł wydobywczy.

Afryka jako kontynent posiadający duże zasoby minerałów kluczowych do produkcji baterii, takich jak kobalt, miedź, lit i mangan,  może odnieść ogromne korzyści ze światowych starań w kierunku dekarbonizacji.

Zobacz także: Inwestycje Chin w Argentynie: Pekin inwestuje 380 mln USD w wydobycie litu

Obecnie dysproporcja między udziałem Afryki w dostarczaniu surowców do niektórych z najbardziej lukratywnych gałęzi przemysłu na świecie a korzyściami płynącymi z łańcucha wartości jest bardzo duża. Na przykład DRK dostarcza obecnie 70% światowego kobaltu wykorzystywanego w produkcji pojazdów elektrycznych, ale ma zaledwie 3% udziału w łańcuchu wartości dla baterii do pojazdów elektrycznych.

DRK wyraziła już zamiar rozpoczęcia produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych oraz stworzenia ekologicznego łańcucha wartości, biorąc pod uwagę bogate zasoby minerałów.

Chiny inwestują w złoża litu nie tylko w Afryce. Inwestorzy Państwa Środka inwestują również w Ameryce Południowej, gdzie znajdują się większość globalnych zasobów litu. Ostatnio poinformowano i inwestycji w Argentynie. Chiny inwestują w wydobycie litu w Tres Quebradas w północnej prowincji Catamarca. Według założeń Chińczyków inwestycja zapewni 20 000 ton węglanu litu rocznie, z myślą o podwojeniu produkcji w perspektywie średnioterminowej. Argentyna, wraz z Chile i Boliwią, znajduje się w tak zwanym „trójkącie litowym” Ameryki Południowej. Według US Geological Survey Argentyna jest czwartym na świecie producentem litu (po Australii, Chile i Chinach).

Również Portugalia i Serbia planują wydobywać lit, którego mają całkiem pokaźne zasoby. W obu przypadkach jest jednak dość duży opór społeczny

Portugalia zacznie wydobywać lit w 6 regionach kraju! Mieszkańcy protestują

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker