Afryka i Bliski Wschód

Gospodarka Rwandy odnotuje w 2021 roku dwucyfrowy wzrost gospodarczy

Gospodarka Rwandy jest jedną z najszybciej rozwijających się w całej Afryce. Po tragicznych przeżyciach z masowym ludobójstwem na początku lat 90. kraj ten zaczął się dynamicznie rozwijać, co przerwała dopiero pandemia, lecz tylko na chwilę.

Gospodarka Rwandy zaliczyła pierwszy spadek PKB od czasów ludobójstwa w 1994 roku

W wywiadzie udzielonym redaktorowi African Business minister finansów Rwandy Uzziel Ndagijimana zauważa, że rwandyjska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w Afryce. Zwraca jednak uwagę, że wieloletni wzrost gospodarczy zahamowała dopiero pandemia.

Nagłe pojawienie się pandemii Covid-19 zakłóciło nasze wcześniejsze szybkie tempo rozwoju. Wzrost gospodarczy w 2020 r. wyniósł -3,4%, co było pierwszym spadkiem od czasu całkowitego załamania gospodarczego w 1994 r. spowodowanego ludobójstwem – komentuje Uzziel Ndagijimana.

Warto jednak w tym miejscu dodać, że chodzi o PKB całościowe, a nie per capita. W przypadku per capita gospodarka Rwandy zaliczyła także spadek w 1998 roku. Jednak całościowo spadku nie odnotowano ze względu na gigantyczny wzrost demograficzny. Dynamikę wzrostu gospodarczego przedstawia poniższy wykres.

Jak zaznaczył minister finansów, wirus oficjalnie dotarł do Rwandy w połowie marca 2020 roku, ale miał wpływ na gospodarkę Rwandy już wcześniej ze względu na zakłócenia w międzynarodowych łańcuchach dostaw i podróżach. Mimo to wzrost gospodarczy w I kwartale 2020 roku wyniósł 3,6%, ale gwałtownie spadł, gdy rząd zaczął wprowadzać rygorystyczne środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa. Skutkiem było ograniczenie działalności gospodarczej, co przyczyniło się do spadku PKB o 12,4% w II kw. 2020 roku.

W III i IV kwartale wzrost był nadal ujemny, ale pojawiły się też oznaki poprawy. Był to efekt poluzowania ograniczeń w niektórych obszarach gospodarki. W I kwartale 2021 r. odnotowano wzrost o 3,5%, a w II kwartale wzrost rok do roku wyniósł rekordowe 20,6%, po czym w III kwartale ustabilizował się na poziomie 10,2%.

Rwandyjska gospodarka odnotuje w 2021 roku najwyższy wzrost gospodarczy w Afryce

Dane za IV kwartał 2021 r. zostaną opublikowane wkrótce, prawdopodobnie jeszcze w marcu, ale oczekuje się, że średni wzrost w 2021 r. wyniesie 10,2%, co będzie najwyższym wzrostem gospodarczym w Afryce. Będzie to też bardzo dużo korekta w stosunku do założeń przedpandemicznych, które mówiły o wzroście o 5,1% w 2021 roku. Te jednak nie uwzględniały załamania gospodarczego rok później, co sprawia że do wyliczeń była brana pod uwagę inna baza.

Rwanda bardzo ambitnie walczyła z pandemią Covid-19 wdrażając wiele środków zapobiegających rozprzestrzenianie się wirusa. Zastosowano także szereg nowoczesnych technologii. Jako przykład minister finansów Rwandy podał wykorzystanie robotów-opiekunów w szpitalach, aby odciążyć pielęgniarki w ośrodkach leczniczych i zminimalizować kontakt z ludźmi.

Zobacz także: Rwanda gospodarczym tygrysem Afryki? Do 2050 roku chce stać się państwem o wysokich dochodach

W Rwandzie prowadzony jest także szereg inwestycji rozwojowych. W ciągu 10 miesięcy wybudowano ponad 20 000 sal lekcyjnych kosztem 200 milionów dolarów, z czego połowę wyłożył Bank Światowy. Podobne programy wprowadzono w zakresie budowy dróg.

Gospodarka Rwandy jest jedną z najprężniej rozwijających się gospodarek w Afryce. Obecnie w stolicy kraju – Kigali – powstaje centrum finansowe, które ma przyciągnąć inwestorów z całego świata chcących zainwestować w nowoczesne technologie w Afryce. Sama Rwanda ma natomiast cel stania się do 2050 roku krajem o wysokich dochodach. Jest to zadanie bardzo trudne, gdyż Rwanda to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Niemniej jednak wiele podejmowanych inicjatyw pokazuje, że kraj stara zmierzać się w odpowiednim kierunku, inwestując w prorozwojowe projekty i liberalizując gospodarkę.

Rwanda gospodarczym tygrysem Afryki? Do 2050 roku chce stać się państwem o wysokich dochodach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker