AmerykiGospodarkaNews

MFW: Kostaryka osiągnęła sukces dzięki m.in. bezpłatnej opiece zdrowotnej

Jak wskazuje analityczka Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Analisa Bala, Kostaryce niewątpliwie udało się osiągnąć sukces. Jest ona jedną z dwóch wschodzących gospodarek, którym dane było znaleźć się w pierwszej dwudziestce rankingu World Happiness Report z 2021 roku. Zdaniem ekonomistki MFW Kostaryka osiągnęła to między innymi dzięki sprawnie funkcjonującej, bezpłatnej opiece zdrowotnej. 

Kostaryka zajęła wysokie miejsce w rankingu World Happiness Report

W rankingu World Happiness Report z 2021 roku, w którym analizowano państwa pod względem poziomu szczęścia, Kostaryka zajęła 16 miejsce. Co warto zaznaczyć to, poza Czechami, jedyna wschodząca gospodarka, której udało się znaleźć w pierwszej dwudziestce. Analisa Bala wskazuje na to, że jest to naprawdę bardzo dobry wynik. Jak pisze ona na stronie MFW:

Jak na kraj o średnim dochodzie, to bardzo dużo szczęścia w przeliczeniu na dolara PKB.

Kostaryka osiągnęła sukces dzięki m.in. bezpłatnej opiece zdrowotnej i poczuciu wspólnoty

Sukces ten Kostaryka zawdzięcza wielu czynnikom. Jak wskazuje ekonomista, Mariano Rojas, tak wysokiego poziom szczęścia nie da się osiągnąć bez odpowiedniego poczucia wspólnoty. Do tego stwierdził on, iż

Mieszkańcy Kostaryki są przyjaźni, a tempo życia jest powolne. Nie jest to społeczeństwo oparte na rywalizacji, w którym każdy stara się wspinać po szczeblach kariery. 

Zobacz także: Największe niedobory pracowników służby zdrowia są w Polsce

Jak podkreśla analityczka MFW, równie ważne jest to, iż państwo efektywnie oraz bezpłatnie dostarcza mieszkańcom wielu dóbr. Choćby obywatele Kostaryki mają zapewniony dostęp do bezpłatnego systemu edukacji. Co więcej, zaznacza ona, że jest to jedyny kraj w Ameryce Południowej, w którym każdy mieszkaniec ma zapewniony dostęp do elektryczności i wody pitnej. Ponadto, mogą oni skorzystać ze sprawnie funkcjonującej, bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jak twierdzi Analisa Bala, to głównie dzięki niej oczekiwana długość życia w Kostaryce w 2019 roku wyniosła 80,28 lat, czyli była ona o ponad rok większa niż w Stanach Zjednoczonych.

Opieka zdrowotna w Kostaryce — w jaki sposób funkcjonuje?

Co warto zaznaczyć, Kostaryka na opiekę zdrowotną wydaje stosunkowo mało. Jak wynika z danych Banku Światowego, w 2019 roku na świecie na służbę zdrowia przeznaczono średnio ok. 9,7 proc. PKB, w tym samym czasie Kostaryka na ten cel wydała zaledwie 7,56 proc. krajowego PKB. W opinii analityczki, jej efektywność wynika głównie z zastosowanego modelu. 

Zobacz także: Portoryko: ulga podatkowa doprowadziła do niepokojów społecznych

Ten opiera się głównie na lokalnych zespołach podstawowej opieki zdrowotnej (EBAIS). Każdy mieszkaniec Kostaryki jest przypisany do jednego z nich. Co więcej, każdego obywatela tego państwa przynajmniej raz do roku odwiedza pracownik takiego zespołu. Podczas wizyty przeprowadza on kontrolne badania oraz wypytuje o stan zdrowotny. Następnie wszelkie dane są zbierane i zapisywane w specjalnym elektronicznym systemie.

Jak wskazuje ekonomistka, dane te są wykorzystywane do zarządzania sytuacją zdrowotną w kraju. Choćby do miejsc, w których więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju dolegliwości, wysyłani są specjaliści z danych dziedzin, których zadaniem jest pomaganie chorym i doprowadzenie do poprawy stanu zdrowotnego mieszkańców. Do tego tak rozbudowany system informacji pomógł lekarzom dowiedzieć się więcej o tym, jak warunki, w jakich ludzie żyją, wpływają na ich zdrowie. Dzięki temu są oni w stanie skuteczniej pomagać. 

Francuska służba zdrowia – wzór na skalę europejską?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker