AmerykiGospodarkaNews

Inflacja w Brazylii jest powyżej 10%. Podwyżki stóp niewiele dały

Inflacja w Brazylii przyspieszyła i w lutym wyniosła 10,54 proc. rok do roku. Co interesujące stało się tak pomimo tego, że tamtejszy bank centralny w ostatnich miesiącach znacznie podniósł główną stopę procentową. Obecnie wynosi ona 10,75 proc., a planowane są kolejne podwyżki. 

Inflacja w Brazylii już od kilku miesięcy jest powyżej 10 proc.

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Brazylii już od kilku miesięcy jest powyżej 10 proc. Co prawda wzrost cen spowolnił w grudniu 2021 roku, jednakże wraz z nowym rokiem zaczął on ponownie przyspieszać. W lutym inflacja w Brazylii wyniosła 10,54 proc. rok do roku. Co ciekawe, ekonomiści praktycznie przewidzieli jej wysokość. Analitycy ankietowani przez Bloomberga byli przekonani, że wyniesie ona 10,47 proc. 

Inflacja w Brazylii

Zobacz także: Brazylia obniża podatek przemysłowy o 25%, aby walczyć z inflacją

Inflacja w Brazylii w lutym osiągnęła taki poziom, głównie ze względu na rosyjską inwazję. Ta spowodowała, że ceny paliw na globalnych rynkach znacznie wzrosły. To z kolei doprowadziło do tego, że ceny dóbr należących do kategorii transport były w Brazylii w lutym rok do roku wyższe o 18,26 proc. Ponadto, jak wskazuje tamtejszy bank centralny, ceny w mieszkalnictwie wzrosły aż o 14,61 proc. również głównie ze względu na rosyjską agresję. 

Co więcej, wiele wskazuje na to, że wzrost cen w Brazylii w najbliższych miesiącach jeszcze przyśpieszy. Jak stwierdził Andres Abadia, główny ekonomista ds. Ameryki Łacińskiej w Pantheon Macroeconomics: 

Nie wydaję mi się, aby inflacja żywności i energii na świecie miała w najbliższym czasie wyhamować, co oznacza, że Brazylia dalej będzie narażona na presję kosztową. 

Zobacz także: Brazylijska sieć kolejowa może zwiększyć się nawet o 50%

Podwyżki stóp niewiele dały. Wzrost gospodarczy będzie powolny

Co ciekawe inflacja w Brazylii rosła, pomimo znacznych podwyżek głównej stopy procentowej. Z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie wynika, że jeszcze w zeszłorocznym kwietniu była ona niższa od 3 proc. Z kolei aktualnie wynosi ona 10,75 proc. Ponadto, brazylijski bank centralny zasygnalizował, że na najbliższym posiedzeniu podniesie główną stopę procentową po raz kolejny. 

Główna stopa procentowa w Brazylii

Stopy procentowe w Brazylii

Stosunkowo wysokie stopy procentowe w połączeniu z rosnącą inflacją kosztową, zdaniem ekonomistów spowodują, że wzrost gospodarczy w tym roku będzie bardzo powolny. Z ankiety przeprowadzonej przez brazylijski bank centralny wynika, iż analitycy spodziewają się, że w bieżącym roku PKB Brazylii wzrośnie o zaledwie 0,4 proc. 

W styczniu wycięto rekordową liczbę drzew w lasach tropikalnych Brazylii!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker