Afryka i Bliski Wschód

Kobiety na stanowiskach kierowniczych. Na świecie prowadzi Togo, w Europie – Białoruś

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy kobiety na stanowiskach kierowniczych to domena Togo, Nigerii oraz Jordanii. W Europie najwyższe miejsce w zestawieniu zajęła Białoruś. 

Kobiety na stanowiskach kierowniczych

Co ciekawe, wśród wszystkich państw zgłaszających dane do Międzynarodowej Organizacji Pracy, tylko trzynastu udało się osiągnąć parytet płci na stanowiskach kierowniczych w latach 2016-2020. Najwyżej sklasyfikowanym krajem europejskim jest Białoruś. W zestawieniu ogólnoświatowym zajęła 13. miejsce z wynikiem 50,5% menedżerów płci żeńskiej. Ogólną tendencją dla krajów postradzieckich jest częstsze występowanie pań w roli kierowniczek. Związane jest to przede wszystkim ze spuścizną, jaką pozostawił Związek Radziecki. W Europie Zachodniej w tej kwestii dominują mężczyźni.

Laos i Filipiny również odstają w porównaniu do innych państw Azji (odpowiednio 59% i 53%). Dla porównania w 2020 roku w Japonii 13,3% menedżerów było płci żeńskiej, a w Korei Południowej – 15,6%. Według badaczy sukces (związany z równouprawnieniem na rynku pracy) Laosu częściowo wynika z systemu socjalistycznego. Jeśli chodzi o Filipiny, dominuje tam rynek outsourcingu dla biznesu, w którym dominują kobiety, stąd tak wysoki wynik. Według Filipińskiego Urzędu Statystycznego kobiety są nadreprezentowane w całym sektorze i stanowią aż dwie trzecie pracowników zajmujących się przetwarzaniem danych i około trzech czwartych osób pracujących w transkrypcji medycznej.

Zobacz także: Kobiety na kierowniczych stanowiskach efektywniej ograniczają emisje CO2 od mężczyzn [BADANIE]

Zobacz także: Eurostat: różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet w Polsce wśród najniższych w UE

Sytuacja na polskim rynku pracy

W Polsce wartość na 2020 rok została oszacowana na 43,4%. Warto jednak podkreślić, że Polska poczyniła znaczne postępy na przestrzeni dekady, w czasie której zbierano dane dotyczące kobiet na stanowiskach kierowniczych. W 2010 roku 35,6% menedżerów było kobietami. Bariera 40% została przebita w 2015 roku (40,2%). Szczególnie w ostatnich latach zmiany zachodzą zdecydowanie szybciej. Dla porównania w Niemczech w 2020 roku tylko 28,1% menedżerów było płci żeńskiej, we Włoszech – 27,3% a we Francji – 35,5%.

Inne badanie pokazało, że Polki będące w zarządach zarabiają więcej od mężczyzn (Więcej: Kobiety w zarządach w Polsce zarabiają więcej od mężczyzn). Na uwagę zasługuje również redukowana z biegiem lat luka płacowa pomiędzy mężczyznami a kobietami (Więcej: Eurostat: różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet w Polsce wśród najniższych w UE).

Coraz większa rola kobiet w polskiej gospodarce [RAPORT]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker