Afryka i Bliski Wschód

Kobiety na stanowiskach kierowniczych. Na świecie prowadzi Togo, w Europie – Białoruś

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy kobiety na stanowiskach kierowniczych to domena Togo, Nigerii oraz Jordanii. W Europie najwyższe miejsce w zestawieniu zajęła Białoruś. 

Kobiety na stanowiskach kierowniczych

Co ciekawe, wśród wszystkich państw zgłaszających dane do Międzynarodowej Organizacji Pracy, tylko trzynastu udało się osiągnąć parytet płci na stanowiskach kierowniczych w latach 2016-2020. Najwyżej sklasyfikowanym krajem europejskim jest Białoruś. W zestawieniu ogólnoświatowym zajęła 13. miejsce z wynikiem 50,5% menedżerów płci żeńskiej. Ogólną tendencją dla krajów postradzieckich jest częstsze występowanie pań w roli kierowniczek. Związane jest to przede wszystkim ze spuścizną, jaką pozostawił Związek Radziecki. W Europie Zachodniej w tej kwestii dominują mężczyźni.

Laos i Filipiny również odstają w porównaniu do innych państw Azji (odpowiednio 59% i 53%). Dla porównania w 2020 roku w Japonii 13,3% menedżerów było płci żeńskiej, a w Korei Południowej – 15,6%. Według badaczy sukces (związany z równouprawnieniem na rynku pracy) Laosu częściowo wynika z systemu socjalistycznego. Jeśli chodzi o Filipiny, dominuje tam rynek outsourcingu dla biznesu, w którym dominują kobiety, stąd tak wysoki wynik. Według Filipińskiego Urzędu Statystycznego kobiety są nadreprezentowane w całym sektorze i stanowią aż dwie trzecie pracowników zajmujących się przetwarzaniem danych i około trzech czwartych osób pracujących w transkrypcji medycznej.

Zobacz także: Kobiety na kierowniczych stanowiskach efektywniej ograniczają emisje CO2 od mężczyzn [BADANIE]

Zobacz także: Eurostat: różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet w Polsce wśród najniższych w UE

Sytuacja na polskim rynku pracy

W Polsce wartość na 2020 rok została oszacowana na 43,4%. Warto jednak podkreślić, że Polska poczyniła znaczne postępy na przestrzeni dekady, w czasie której zbierano dane dotyczące kobiet na stanowiskach kierowniczych. W 2010 roku 35,6% menedżerów było kobietami. Bariera 40% została przebita w 2015 roku (40,2%). Szczególnie w ostatnich latach zmiany zachodzą zdecydowanie szybciej. Dla porównania w Niemczech w 2020 roku tylko 28,1% menedżerów było płci żeńskiej, we Włoszech – 27,3% a we Francji – 35,5%.

Inne badanie pokazało, że Polki będące w zarządach zarabiają więcej od mężczyzn (Więcej: Kobiety w zarządach w Polsce zarabiają więcej od mężczyzn). Na uwagę zasługuje również redukowana z biegiem lat luka płacowa pomiędzy mężczyznami a kobietami (Więcej: Eurostat: różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet w Polsce wśród najniższych w UE).

Coraz większa rola kobiet w polskiej gospodarce [RAPORT]

Polecane artykuły

Back to top button