Europa

Rosja nakłada sankcje. Czego można się spodziewać?

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska, Stany Zjednoczone oraz inne kraje świata nakładają na Rosję dotkliwe sankcje gospodarcze. Moskwa postanowiła odpowiedzieć tym samym. Czy sankcje Rosji będą dla nas dotkliwe? 

Rosja nakłada sankcje – czy jest się czego obawiać?

Ministerstwo Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej chce zablokowania eksportu do „nieprzyjaznych państw” drewna oraz produktów z niego pochodzących, w tym sklejki, co potencjalnie najbardziej odczuje gospodarka Finlandii. Jednak ze względu na niską konkurencyjność rosyjskiego przemysłu, sankcje nie będą bardzo dotkliwe dla państw Zachodu. Ponadto Moskwa nie zdecydowała się na nałożenie sankcji w kluczowych sektorach. Pomimo że na liście produktów objętych embargiem wyszczególniono 200 pozycji, znajdują się na niej produkty elektryczne, rolnicze oraz samochodowe, bez których Zachód może funkcjonować.

Zobacz także: Odcięcie Rosji od Internetu doprowadzi do 404 mln USD strat dziennie

Amerykanie zależni od rosyjskich silników rakietowych?

Nieco poważniejszymi sankcjami wydaje się zakazanie sprzedaży silników rakietowych RD-180, które zdaniem ekspertów są najlepsze na świecie. Wykorzystywane są przez amerykańskie United Launch Alliance i Northrop Grumman. Teoretycznie sankcje mogłyby poważnie uderzyć w te dwa przedsiębiorstwa. Jednak po inwazji na Krym w 2014 roku Amerykanie zaczęli szukać alternatywnych dostawców, rozpoczęli również prace nad własnym systemem. Co prawda, wciąż nie wdrożono go do seryjnej produkcji, jednak ma być gotowy do wykorzystania w najbliższych miesiącach. Przygotowując się na irracjonalne zachowanie rosyjskich polityków, Amerykanie zdążyli zgromadzić zapasy.

Zobacz także: Rosyjskie statki będą mogły wpływać do norweskich portów

Rosja wciąż nie zdecydowała się na nałożenie sankcji, które rzeczywiście mogłyby uderzyć w Zachód. Z pewnością jednak opracowywane są dalsze postanowienia. Fala wycofujących się firm z rosyjskiego rynku zaboli nie tylko zwykłych Rosjan, ale również biznesmenów (Więcej: Nie wszystkie firmy opuszczają Rosję. Oto 50 marek kontynuujących działalność mimo sankcji). Ostateczna broń gospodarcza, jaką są sankcję na ropę gaz, stanowią broń obosieczną. Nie tylko pozbawią Zachód energii, którą będzie trudno zastąpić w krótkim terminie, ale całkowicie pogrążą rosyjską gospodarkę. Dwa surowce odpowiedzialne są za 50% przychodów budżetowych w Rosji.

Niemcy są bardziej od Polski uzależnione od rosyjskiego gazu. Jednak liderem jest kto inny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker