Europa

Przed inwazją na Ukrainę majątki oligarchów stanowiły 21% rosyjskiego PKB. Ile stanowią dzisiaj?

Oligarchia to termin wywodzący się z greckiego. Można go luźno przetłumaczyć jako „rządy nielicznych”. Rosyjscy oligarchowie są wyjątkowo bogaci w porównaniu z wielkością rosyjskiej gospodarki, która wygenerowała to bogactwo. Jednak w ostatnich dwóch tygodniach sankcje spowodowały, że majątki oligarchów zmniejszyły się w stosunku do PKB państwa.  

Majątki oligarchów – Bloomberg Billionaires Index

Analiza Bloomberg Billionaires Index pokazuje, że spora część majątków najbogatszych obywateli Rosji wyparowała po tym, jak Putin rozpoczął wojnę w Ukrainie. Jednak nawet po nałożeniu dotkliwych sankcji gospodarczych na Federację Rosyjską, bogactwo miliarderów było nadal wyższe niż w USA, Kanadzie i kilku krajach europejskich. To tylko pokazuje skalę nierówności oraz siłę nielicznej grupy, która pośrednio zarządza rosyjską gospodarką. Według danych 23 lutego, czyli przed inwazją na Ukrainę, bogactwo miliarderów stanowiło prawie 21% rosyjskiego PKB.

The Economist wskazuje, że 85% majątków należących do oligarchów związanych jest z tzw. sektorem kumoterskim, w którym biznesmeni i wpływowi działacze wspólnie prowadzą biznesy, dzieląc się uzyskanym zyskiem między sobą. Putin od lat współpracuje ze ścisłym gronem współpracowników, których pozycja ściśle zależy od relacji z prezydentem i jego najbliższym otoczeniem. Wielu z oligarchów stało się miliarderami w krótkim czasie po podjęciu współpracy z prezydentem Rosji. Lojalność w Rosji ceniona jest ponad wszystko, a pokazują to przykład choćby Sergieja Borysowicza Iwanowa, byłego agenta KGB, wieloletniego przyjaciela i partnera prezydenta.

Zobacz także: Majątek rosyjskich oligarchów o wartości 143 mln euro został zajęty przez Włochy

Zobacz także: Izrael nie zawiesił połączeń z Rosji. Specjalne względy dla oligarchów

Majątki Rosjan na tle Europy

Stany Zjednoczone również zajmują wysokie miejsce w rankingu (14-15% PKB). USA są domem dla około 35% wszystkich miliarderów wymienionych w indeksie Bloomberg (w tym 9 największych osób z majątkiem netto od 95 do 221 miliardów dolarów), lecz rosyjscy miliarderzy są wciąż bogatsi w porównaniu z sytuacją gospodarczą ich kraju. W przypadku Francji, Indii i Kanady wynik napędzany jest przez wyjątkowo bogate osoby przyćmiewające majątek innych miliarderów, np. Bernard Arnault z LVMH (wartość netto 138 mld USD), dziedziczka L’Oreal Francoise Bettencourt Meyers (78 mld USD) z Francji, prezes Reliance Mukesh Ambani (87 mld USD) i magnat portowy Gautam Adani (84 mld USD) z Indii i Changpeng Zhao Binance (67 mld USD) z Kanady. Dla porównania druga najbogatsza Kanadyjka posiada majątek w wysokości 14 mld, co wskazuje na znaczą asymetrię. Podobnie jest w większości krajów Europy.

W Rosji ogromne majątki skupiają się w gronie zaufanych współpracowników Putina, dlatego majątki oligarchów trudno porównywać do innych ponadprzeciętnie bogatych z innych części świata. Jednak wskutek sankcji gospodarczych obecnie zasoby majątkowe rosyjskich oligarchów odpowiadają za 15% PKB (na dzień 10 marca). Według ekspertów, jeśli nałożone zostaną dodatkowe sankcje, stosunek majątków do PKB dalej będzie się zmniejszał.

Wielka Brytania uchwaliła nowe przepisy, które uderzą w rosyjskich oligarchów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker