EuropaFinanse

Rosyjscy oligarchowie przepisują swoje majątki, aby uchronić je przed sankcjami

Zachodnie sankcje na majątek rosyjskich elit w postaci zajmowania jachtów i innych luksusowych dóbr oraz zamrażania zagranicznych aktywów mają wymuszać presję na władze Kremla. Jednak jak informuje agencja Bloomberg, rosyjscy oligarchowie próbują uchronić się przed sankcjami m.in. poprzez przepisywanie swoich majątków. 

Rosyjscy oligarchowie kombinują, aby chronić swój majątek

Jedną z części pakietu zachodnich sankcji jest zamrażanie zagranicznych aktywów oligarchów rosyjskich. Bezpośrednie uderzanie w majątek osób bliskich Putinowi, ma wymusić nacisk na władzach Kremla o zaprzestaniu działań wojennych przeciwko Ukrainie. Jak się jednak okazuje, część rosyjskich miliarderów skutecznie chroni swoje bogactwa.

Pokazują one [dokumenty korporacyjne], że rosyjscy miliarderzy zmieniają udziały we własności, rezygnują z funkcji w zarządzie i pozbywają się kontroli — wszystko to w ramach wyścigu, aby wyprzedzić urzędników w USA, Wielkiej Brytanii i UE i zrestrukturyzować swoje aktywa, póki jeszcze mogą — pisze agencja Bloomberg

Zobacz także: Przed inwazją na Ukrainę majątki oligarchów stanowiły 21% rosyjskiego PKB. Ile stanowią dzisiaj?

Nie będąc gołosłownym, warto podać przykład czwartej najbogatszej osoby w Rosji, Aleksieja Mordaszowa. Z informacji zdobytych przez agencję Bloomberg wynika, że po ogłoszeniu sankcji przez Wielką Brytanię, rosyjski miliarder przekazał swojej żonie kontrolę nad udziałami w spółce Nordgold wartych ok. 1,1 mld dolarów. 

Natomiast inny oligarcha Michaił Fridman przekazał udziały swoich trzech firm w Wielkiej Brytanii jednemu z byłych pracowników firmy inwestycyjnej LetterOne.

Majątek oligarchów nie jest zamrażany bezpośrednio po ogłoszeniu sankcji

Dlaczego oligarchowie rosyjscy po ogłoszeniu sankcji wciąż mają kontrolę nad swoim majątkiem i mogą skutecznie nim zarządzać? Wyjaśnia to dyrektor ds. klientów w firmie Kharon Howard Mendelsohn.

Instytucje finansowe mogą potrzebować czasu na zidentyfikowanie kont powiązanych z osobą objętą sankcjami, które nie są jeszcze powszechnie znane. Ktoś, na kogo nałożono sankcje, może wykorzystać ten fakt jako okazję do zatrudnienia prawników, rozważenia zmian własnościowych i innych przesunięć aktywów — wskazuje ekspert na łamach Bloomberga

Zobacz także: Chiny odmawiają Rosji dostaw części samolotów. Szykuje się katastrofa?

W związku z powyższym miliarderzy mają relatywnie dużo czasu na podejmowanie działań, które chronią ich majątek przed zawłaszczeniem lub zamrożeniem, ponieważ proces dotyczący zamrażania aktywów na kontach właścicieli jest procesem stosunkowo długotrwałym, gdyż wszystkie formalności muszą być „dopięte na ostatni guzik”.

Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker