GospodarkaNewsPolska

Zamrożenie cen cieszy się popularnością. 80 proc. Polaków chce pustych półek w sklepach?

Jak wynika z sondażu, przeprowadzonego na zlecenie dziennika Super Express, idea zamrożenia cen cieszy się w naszym kraju relatywnie dużą popularnością. 80 proc. Polaków chce, aby rząd na czas wojny wywołanej przez Rosję wprowadził to rozwiązanie w życie. Co warto zaznaczyć, w obecnej sytuacji zamrożenie cen najpewniej skończyłoby się pustymi półkami w sklepach. 

Żywność będzie coraz droższa

Jednym z rynków, który najbardziej ucierpiał na rosyjskiej agresji, jest ten, na którym sprzedaje się żywność. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, dotychczas Rosja była największym na świecie eksporterem pszenicy. Z kolei Ukraina była piątym co do wielkości sprzedawcą tego zboża na zagranicznych rynkach.

Zobacz także: Ceny pszenicy przez wojnę na Ukrainie wystrzeliły w kosmos

Eksport pszenicy

Jednakże wojna wywołana przez Rosję spowodowała, że zaprzestano importu pszenicy z tych dwóch państw. Z kolei to doprowadziło do tego, że aktualnie zboże to jest nominalnie najdroższe w historii. 

Ponadto, między innymi rosnące ceny gazu sprawiły, że nawozy w naszym kraju znacznie podrożały. Choćby polskie przedsiębiorstwo Anwil 11 marca podwyższyło cenę za tonę popularnego nawozu, saletry amonowanej, do 6,1 tys. złotych. Co warto zaznaczyć, jeszcze na początku bieżącego roku można było kupić tonę tego nawozu od tej firmy za 2,66 tys. złotych. 

Zobacz także: Jeronimo Martins: blokada portu w Odessie przyczyni się do drastycznych podwyżek cen żywności

Zamrożenie cen cieszy się popularnością. 80 proc. Polaków chce pustych półek w sklepach?

Rosnące ceny żywności powodują, że Polacy coraz częściej obawiają się, że ich sytuacja finansowana znacznie się pogorszy. Z tego powodu chcą oni, aby na czas trwania wojny wywołanej przez Rosję rząd zamroził ceny. Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie Super Expressu 2-3 marca 2022 r., aż 80 proc. rodaków chce, aby rząd zamroził ceny. 

Co prawda ekonomiści sprzeczają się odnośnie wprowadzenia kontroli cen. Jednakże ich zamrożenia nikt nie zaproponował, gdyż doprowadziłoby to do pustych półek w sklepach. Przedsiębiorcy aktualnie zmagają się ze wzrostem cen wielu surowców. Gdyby nie mogli oni podnieść cen, najpewniej zaczęliby ograniczać produkcję. Żadna firma nie będzie sprzedawać dóbr, ponosząc przy tym straty. Z tego powodu zamrożenie cen nie tylko nie polepszyłoby sytuacji konsumentów, a nawet by ją pogorszyło.  

Czy bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zagrożone? Otóż nie jest

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker