Morawiecki: Powinniśmy wykorzystać zamrożone rosyjskie mienie do odbudowy Ukrainy

Premier Polski stwierdził, że powinniśmy stworzyć na bazie zamrożonych aktywów rosyjskich specjalny fundusz odbudowy Ukrainy. Jak stwierdził premier, aktywa te są zbudowane z krwi niewinnych ofiar, dlatego powinny posłużyć w odbudowie suwerennej Ukrainy.
Dziś na Zamku Królewskich w Warszawie odbyło się spotykanie Trójkąta Lubelskiego. To trójstronny sojusz regionalny, utworzony 28 lipca 2020 roku w Lublinie za współpracę polityczną, ekonomiczną, kulturalną i społeczną między trzema państwami europejskimi: Litwy, Polski i Ukrainy. W spotkaniu wziął udział premier Ukrainy Denys Szmyhal, szefowa litewskiego rządu Ingrida Szimonyte oraz premier Polski Mateusz Morawiecki.
Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki miał stwierdzić, że rosyjskie zamrożone aktywa są zbudowane z krwi niewinnych ofiar; muszą posłużyć odbudowie suwerennej Ukrainy. Szef polskiego rządu przypomniał, że 30 lat temu nasze kraje odzyskały niepodległość. „Chcieliśmy i chcemy współdziałać pokojowo, współpracować między Polską, Ukrainą, Litwą i ze wszystkimi naszymi wschodnimi sąsiadami” – podkreślił Morawiecki.
Zobacz też: Rosyjscy oligarchowie przepisują swoje majątki, aby uchronić je przed sankcjami
W odpowiedzi na wojnę zachód zaczął zamrażać rosyjskie aktywa. Zachodnie sankcje na majątek rosyjskich elit mają wymuszać presję na władze Kremla. Zajmowane są jachty i inne luksusowe dobra, a zagraniczne aktywa są zamrażane. Jednak jak informuje agencja Bloomberg, rosyjscy oligarchowie próbują uchronić się przed sankcjami m.in. poprzez przepisywanie swoich majątków. Dobry jest przykład czwartej najbogatszej osoby w Rosji, Aleksieja Mordaszowa. Po ogłoszeniu sankcji przez Wielką Brytanię, rosyjski miliarder przekazał swojej żonie kontrolę nad udziałami w spółce Nordgold wartych ok. 1,1 mld dolarów.
Premier zaznaczył również, że „Ukraina nie jest fizycznie w Unii Europejskiej, ale jest już w sercu całej Europy i w sercach setek, milionów obywateli”. Jak stwierdził szef rządu, „bo będziemy robić wszystko, żeby dla Ukrainy przygotować odpowiednią procedurę, która będzie skutecznie przybliżała Ukrainę do członkostwa w Unii Europejskiej”. Mówił też. że „to jest niezwykle ważne, żeby dać nadzieję na odbudowę, dać nadzieję na przyszłość dla narodu ukraińskiego”.
Zobacz też: Przed inwazją na Ukrainę majątki oligarchów stanowiły 21% rosyjskiego PKB. Ile stanowią dzisiaj?
Morawiecki wskazał, że „ta nadzieja musi się również zawierać w wielkim funduszu zbudowanym na bazie aktywów rosyjskich, zamrożonych i skonfiskowanych”. „Bo te aktywa są zbudowane z krwi niewinnych ofiar i one muszą posłużyć odbudowie suwerennej, niepodległej Ukrainy” – podkreślił szef rządu.
Wielomiliardowe straty Ukrainy w wyniku wojny. Fundusz odbudowy Ukrainy jest konieczny
Starty wynikające jedynie ze zniszczonej w wyniku działań wojennych infrastruktury transportowej przekroczyła już 10 mld dolarów. Tak wynika z szacunków ministra infrastruktury Ukrainy, Ołeksandra Kubrakowa, A to jedynie mała część strat. Wojna spowodowała na Ukrainie straty rzędu kilkudziesięciu miliardów dolarów. Samodzielne podniesienie się kraju będzie bardzo ciężkie, dlatego fundusz odbudowy Ukrainy jest konieczny.