Europa

Morawiecki: Powinniśmy wykorzystać zamrożone rosyjskie mienie do odbudowy Ukrainy

Premier Polski stwierdził, że powinniśmy stworzyć na bazie zamrożonych aktywów rosyjskich specjalny fundusz odbudowy Ukrainy. Jak stwierdził premier, aktywa te są zbudowane z krwi niewinnych ofiar, dlatego powinny posłużyć w odbudowie suwerennej Ukrainy.

Dziś na Zamku Królewskich w Warszawie odbyło się spotykanie Trójkąta Lubelskiego. To trójstronny sojusz regionalny, utworzony 28 lipca 2020 roku w Lublinie za współpracę polityczną, ekonomiczną, kulturalną i społeczną między trzema państwami europejskimi: Litwy, Polski i Ukrainy. W spotkaniu wziął udział premier Ukrainy Denys Szmyhal, szefowa litewskiego rządu Ingrida Szimonyte oraz premier Polski Mateusz Morawiecki.

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki miał stwierdzić, że rosyjskie zamrożone aktywa są zbudowane z krwi niewinnych ofiar; muszą posłużyć odbudowie suwerennej Ukrainy. Szef polskiego rządu przypomniał, że 30 lat temu nasze kraje odzyskały niepodległość. „Chcieliśmy i chcemy współdziałać pokojowo, współpracować między Polską, Ukrainą, Litwą i ze wszystkimi naszymi wschodnimi sąsiadami” – podkreślił Morawiecki.

Zobacz też: Rosyjscy oligarchowie przepisują swoje majątki, aby uchronić je przed sankcjami

W odpowiedzi na wojnę zachód zaczął zamrażać rosyjskie aktywa. Zachodnie sankcje na majątek rosyjskich elit mają wymuszać presję na władze Kremla. Zajmowane są jachty i inne luksusowe dobra, a zagraniczne aktywa są zamrażane. Jednak jak informuje agencja Bloomberg, rosyjscy oligarchowie próbują uchronić się przed sankcjami m.in. poprzez przepisywanie swoich majątków. Dobry jest przykład czwartej najbogatszej osoby w Rosji, Aleksieja Mordaszowa. Po ogłoszeniu sankcji przez Wielką Brytanię, rosyjski miliarder przekazał swojej żonie kontrolę nad udziałami w spółce Nordgold wartych ok. 1,1 mld dolarów.

Premier zaznaczył również, że „Ukraina nie jest fizycznie w Unii Europejskiej, ale jest już w sercu całej Europy i w sercach setek, milionów obywateli”.  Jak stwierdził szef rządu, „bo będziemy robić wszystko, żeby dla Ukrainy przygotować odpowiednią procedurę, która będzie skutecznie przybliżała Ukrainę do członkostwa w Unii Europejskiej”. Mówił też. że „to jest niezwykle ważne, żeby dać nadzieję na odbudowę, dać nadzieję na przyszłość dla narodu ukraińskiego”.

Zobacz też: Przed inwazją na Ukrainę majątki oligarchów stanowiły 21% rosyjskiego PKB. Ile stanowią dzisiaj?

Morawiecki wskazał, że „ta nadzieja musi się również zawierać w wielkim funduszu zbudowanym na bazie aktywów rosyjskich, zamrożonych i skonfiskowanych”. „Bo te aktywa są zbudowane z krwi niewinnych ofiar i one muszą posłużyć odbudowie suwerennej, niepodległej Ukrainy” – podkreślił szef rządu.

Wielomiliardowe straty Ukrainy w wyniku wojny. Fundusz odbudowy Ukrainy jest konieczny

Starty wynikające jedynie ze zniszczonej w wyniku działań wojennych infrastruktury transportowej przekroczyła już 10 mld dolarów. Tak wynika z szacunków ministra infrastruktury Ukrainy, Ołeksandra Kubrakowa, A to jedynie mała część strat. Wojna spowodowała na Ukrainie straty rzędu kilkudziesięciu miliardów dolarów. Samodzielne podniesienie się kraju będzie bardzo ciężkie, dlatego fundusz odbudowy Ukrainy jest konieczny.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker