AmerykiBezpieczeństwo Ekonomiczne

Inflacja w Argentynie przekracza 50%, a rząd nakłada embargo na eksport soi

Inflacja w Argentynie cały czas rośnie. Obecnie w skali roku wynosi już ponad 50%, a wskaźnik ma być jeszcze większy ze względu na drastyczny wzrost cen surowców i żywności wywołany wojną w Ukrainie.

Inflacja w Argentynie cały czas rośnie. W skali roku to już ponad 50%

Analitycy ankietowani przez agencję Reutera twierdzą, że inflacja w Argentynie w lutym w ujęciu miesięcznym wyniesie 4%. Gdyby tak się stało, byłby to największy wzrost od kwietnia 2021 roku.

Wojna rosyjsko-ukraińska jest obecna w Argentynie i widać to w kwotach płaconych za wszystko, co jest związane z surowcami, których ceny rosną – powiedział w poniedziałek minister gospodarki Martin Guzman.

Analitycy, na których powołuje się Reuters, uważają, że inflacja w Argentynie w lutym wyniosła od 3,7% do 4,5%, a napędzały ją ceny żywności oraz benzyny.

inflacja w Argentynie
Inflacja w Argentynie, Trading Economics

Eksport przetworzonej soi zostanie wstrzymany

Argentyna, główny eksporter soi i kukurydzy, skorzystała na wysokich cenach zbóż w eksporcie, ale walczy o obniżenie cen krajowych. W związku z tym rząd nałożył ograniczenia na eksport i zawarł umowy o zamrożeniu cen niektórych produktów spożywczych. Argentyna wstrzymała rejestrację sprzedaży eksportowej oleju sojowego i śruty sojowej. Działanie spotkało się z szybkim potępieniem ze strony branży, która jest globalnym potentatem. Argentyna jest największym eksporterem przetworzonej soi na świecie i trzecim największym na świecie producentem soi. W 2018 roku odpowiadała za 11% globalnej produkcji soi.

Produkcja soi na świecie w 2018 roku
Produkcja soi na świecie w 2018 roku

Decyzja kraju, który jest największym światowym eksporterem zarówno śruty sojowej, jak i oleju sojowego, prawdopodobnie spowoduje zamieszanie na światowym rynku soi, na którym ceny gwałtownie wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę. Oba kraje w 2018 roku były odpowiednio 8. i 9. największym na świecie producentem soi, jednak razem odpowiadały za 2,5% globalnej produkcji.

Zobacz także: Argentyna jest w kryzysie – Zbliża się szóste bankructwo w ciągu 40 lat

Ceny kontraktów terminowych na soję w USA skoczyły o ponad 2,2% po ogłoszeniu informacji przez Argentynę, a kontrakty terminowe na olej sojowy spadły o 1,26%. Według agencji NABSA średni miesięczny eksport z Argentyny w 2021 r. wynosił 1,5 mln ton mączki i 300 tys. ton oleju sojowego.

Według danych Departamentu Rolnictwa USA, w roku zbiorów 2021/22 Argentyna będzie odpowiadała za 41% światowego eksportu mączki sojowej i 48% światowego eksportu oleju sojowego. Ograniczenie eksportu nie jest w pełni dobrą informacją dla Argentyny, gdyż mniejsze wpływy z handlu to mniej dolarów, które są rządowi potrzebne do obsługi rosnącego zadłużenia. Zadłużenia, które zresztą stało się przyczyną konfliktu z MFW oraz masowych protestów w Argentynie.

Szacuje się, że zbiory soi w Argentynie w sezonie 2021/22 wyniosą od 40 do 42 mln ton, choć na początku roku uprawy mocno ucierpiały z powodu suszy. Sprzedawcy soi twierdzą, że nagłe wstrzymanie dostaw z Argentyny skieruje importerów w stronę Stanów Zjednoczonych i Brazylii w poszukiwaniu zastępczych dostaw.

Zadłużenie Argentyny – kraj w końcu osiągnął porozumienie z MFW

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker