Azja i OceaniaGospodarkaNews

Inflacja w Indiach przyspieszyła i będzie przyspieszać

Inflacja w Indiach w lutym po raz kolejny przyspieszyła. W analizowanym miesiącu ceny dóbr konsumpcyjnych były wyższe o 6,1 proc. rok do roku. Ponadto, tempo wzrostu cen w najbliższym czasie najprawdopodobniej nie tylko nie wyhamuje, ale jeszcze przyspieszy. Stanie się tak głównie ze względu na drożejącą żywność i paliwa. 

Inflacja w Indiach w ostatnich miesiącach zaczęła przyspieszać

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Indiach w ostatnich miesiącach zaczęła przyspieszać. Z danych tamtejszego ministerstwa statystyki wynika, że w lutym ceny dóbr konsumpcyjnych były rok do roku wyższe o 6,1 proc. Do wysokości inflacji w analizowanym miesiącu najbardziej przyczyniły się rosnące ceny żywności odzieży i obuwia. Ceny dóbr należących do tych kategorii były wyższe rok do roku o kolejno 5,9, 8,9 i 8,7 proc. 

Inflacja w Indiach

Zobacz także: Wzrost gospodarczy Indii szokuje, a wielkość inwestycji niepokoi

Z danych zamieszczonych na powyższym wykresie wynika również, że aktualnie inflacja w Indiach jest wyższa od celu inflacyjnego ustanowionego przez tamtejszy bank centralny. Jednakże ten aktualnie nie zamierza podnosić stóp procentowych. Jak informują redaktorzy portalu Al Jazeera, Bank Rezerw Indii będzie starał się utrzymać je na aktualnym poziomie, aby wesprzeć ożywienie gospodarcze. 

Ceny dalej będą rosnąć

Co warto zaznaczyć, w najbliższym czasie najprawdopodobniej inflacja w Indiach jeszcze przyspieszy. Wynika to między innymi z tego, iż ceny żywności będą rosnąć. Otóż jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, dotychczas Indie importowały olej słonecznikowy głównie z Rosji i Ukrainy. Udział tego pierwszego państwa w indyjskim imporcie wynosił 12 proc., a tego drugiego 81 proc. Jednakże rosyjska inwazja sprawiła, że aktualnie Indie nie są w stanie sprowadzać oleju słonecznikowego z tych krajów, co już teraz powoduje, że jego cena rośnie w relatywnie szybkim tempie. Co warto zaznaczyć, inne oleje spożywcze również stosunkowo szybko drożeją. 

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Import oleju słonecznikowego

Do tego prawdopodobnie ceny paliw w Indiach wzrosną w najbliższym czasie. Dotychczas były one zamrożone. Jednakże, jak informują redaktorzy portalu Al Jazeera, prawdopodobnie, niedługo się to zmieni i sprzedawcy paliw zaczną przenosić na konsumentów koszty związane ze wzrostem ceny ropy naftowej. 

Indie nie wystąpiły przeciwko Moskwie, bo ta dostarcza im kluczową broń

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker