Finanse

Samozatrudnione kobiety w Polsce zarabiają kiepsko. Jedynie połowę tego co mężczyźni

Dane OECD dotyczące zarobków sugerują, że samozatrudnione kobiety  zarabiają w Polsce znacznie mniej od samozatrudnionych mężczyzn. Różnica w naszym kraju jest największa w całej stawce. Mężczyźni zarabiają dwa razy więcej.

OECD udostępnił najnowsze dostępne dane dotyczące nierówności płciowych w zarobkach samozatrudnionych mężczyzn i kobiet.  W przypadku pracujących na własny rachunek różnica jest znacznie wyższa niż w przypadku ogólnej luki płacowej. Dane na jej temat opublikował ostatnio Eurostat.

Najmniejsze nierówności według Eurostatu odnotowano w Luksemburgu. Kobiety zarabiają tam jedynie o 0,7% mniej niż mężczyźni. Można więc uznać, że w tym kraju panuje pod tym względem równość. Niskie nierówności także w Rumunii, gdzie zarobki kobiet są o 2,4% mniejsze. W Słowenii to 3,1%. Czwarte miejsce zajęły z wynikiem 4,2% Włochy. Na piątej pozycji uplasowała się Polska. Kobiety zarabiają nad Wisłą jedynie o 4,5% mniej niż mężczyźni.

Średnia UE wynosi 13%, więc luka płacowa w Polsce jest według Eurostatu 3-krotnie mniejsza niż w Polsce. Powyżej średniej znalazły się takie kraje jak Dania (13,9%), Holandia (14,2%), Francja (15,8%) czy Niemcy (18,3%). Najwyższe nierówności odnotowano w Austrii (18,9%), Estonii (21,1%) oraz na Łotwie (22,3%). Dane dotyczące luki płacowej wśród zatrudnionych w firmach zatrudniających ponad 10 osób, przedstawia poniższy wykres.

Wykres 1. Płciowa luka płacowa w Unii Europejskiej.

Luka płacowa w Unii Europejskiej

Samozatrudnione kobiety w Polsce zarabiają jedynie połowę tego co mężczyźni

Wśród samozatrudnionych ta luka płacowa jest znacznie większa. Największą zanotowano w Polsce i wynosi ona tutaj aż 48,2%. Oznacza to, że samozatrudnione kobiety w Polsce zarabiają o połowę mniej od samozatrudnionych mężczyzn. To największa nierówność w całym OECD. W kontekście danych Eurostatu te mogą bardzo dziwić. Co ciekawe, obok Polski, również Włochy czy Słowenia są krajami, gdzie mimo niewielkich różnic w przypadku zatrudnionych, występują duże różnice wśród samozatrudnionych.

Wykres 2. Luka płacowa wśród samozatrudnionych w OECD

Płciowa luka płacowa samozatrudnionych

Samozatrudnione kobiety zarabiają mniej. Dlaczego?

Wśród powodów takiego stanu rzeczy może być słaba dostępność żłobków w naszym kraju. Zmniejszają one możliwości rozwijania firmy przez kobiety. Dane OECD potwierdzają, że pracują one mniej od samozatrudnionych mężczyzn. Związane może być to z macierzyństwem. W przypadku kobiet wiązało się ono statystycznie ze zmniejszeniem dochodów. U mężczyzn relacja była odwrotna.

Wykres 3. Odsetek samozatrudnionych kobiet zarabiających istotnie mniej od mężczyzn

Zarobki kobiet samozatrudnionych

Warto jednak zauważyć, że 40% kobiet właścicieli firm zarabia istotnie mniej od właścicieli płci męskiej. Możliwe więc, że w przypadku Polski lukę pompuje niewielki procent firm. Mogą to być m.in. firmy z sektora IT.

Kobiety na kierowniczych stanowiskach efektywniej ograniczają emisje CO2 od mężczyzn [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker