Samozatrudnione kobiety w Polsce zarabiają kiepsko. Jedynie połowę tego co mężczyźni

Dane OECD dotyczące zarobków sugerują, że samozatrudnione kobiety zarabiają w Polsce znacznie mniej od samozatrudnionych mężczyzn. Różnica w naszym kraju jest największa w całej stawce. Mężczyźni zarabiają dwa razy więcej.
OECD udostępnił najnowsze dostępne dane dotyczące nierówności płciowych w zarobkach samozatrudnionych mężczyzn i kobiet. W przypadku pracujących na własny rachunek różnica jest znacznie wyższa niż w przypadku ogólnej luki płacowej. Dane na jej temat opublikował ostatnio Eurostat.
Najmniejsze nierówności według Eurostatu odnotowano w Luksemburgu. Kobiety zarabiają tam jedynie o 0,7% mniej niż mężczyźni. Można więc uznać, że w tym kraju panuje pod tym względem równość. Niskie nierówności także w Rumunii, gdzie zarobki kobiet są o 2,4% mniejsze. W Słowenii to 3,1%. Czwarte miejsce zajęły z wynikiem 4,2% Włochy. Na piątej pozycji uplasowała się Polska. Kobiety zarabiają nad Wisłą jedynie o 4,5% mniej niż mężczyźni.
Średnia UE wynosi 13%, więc luka płacowa w Polsce jest według Eurostatu 3-krotnie mniejsza niż w Polsce. Powyżej średniej znalazły się takie kraje jak Dania (13,9%), Holandia (14,2%), Francja (15,8%) czy Niemcy (18,3%). Najwyższe nierówności odnotowano w Austrii (18,9%), Estonii (21,1%) oraz na Łotwie (22,3%). Dane dotyczące luki płacowej wśród zatrudnionych w firmach zatrudniających ponad 10 osób, przedstawia poniższy wykres.
Wykres 1. Płciowa luka płacowa w Unii Europejskiej.
Samozatrudnione kobiety w Polsce zarabiają jedynie połowę tego co mężczyźni
Wykres 2. Luka płacowa wśród samozatrudnionych w OECD
Samozatrudnione kobiety zarabiają mniej. Dlaczego?
Wśród powodów takiego stanu rzeczy może być słaba dostępność żłobków w naszym kraju. Zmniejszają one możliwości rozwijania firmy przez kobiety. Dane OECD potwierdzają, że pracują one mniej od samozatrudnionych mężczyzn. Związane może być to z macierzyństwem. W przypadku kobiet wiązało się ono statystycznie ze zmniejszeniem dochodów. U mężczyzn relacja była odwrotna.
Wykres 3. Odsetek samozatrudnionych kobiet zarabiających istotnie mniej od mężczyzn
Warto jednak zauważyć, że 40% kobiet właścicieli firm zarabia istotnie mniej od właścicieli płci męskiej. Możliwe więc, że w przypadku Polski lukę pompuje niewielki procent firm. Mogą to być m.in. firmy z sektora IT.
Kobiety na kierowniczych stanowiskach efektywniej ograniczają emisje CO2 od mężczyzn [BADANIE]