Europa

Wojna i sankcje cofną rosyjską gospodarkę do poziomu sprzed upadku ZSRR

Sankcje nałożone na Rosję są coraz bardziej dotkliwe. Samoloty niedługo przestaną latać, pojawiło się ryzyko braku papieru do kas fiskalnych czy leków. Upaść ma tysiące rosyjskich firm, a zachodnie koncerny wycofują się z tego kraju. To wszystko może przyczynić się do spadku rosyjskiego PKB sprzed upadku komunizmu.

Napaść na Ukrainę okazała się bardzo kosztowna dla gospodarki Rosji, którą dotykają kolejne sankcje. Odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT spowodowało, że tamtejsze przedsiębiorstwa obecnie mają ogromne problemy ze sprzedażą towarów za granicą. Do tego rosyjskie ataki na Morzu Czarnym doprowadziły do tego, że transport morski na jego terenie przestał sprawnie funkcjonować. Czynniki te doprowadziły do tego, że obecnie branża zajmująca się handlem znajduje się w poważnym kryzysie. Jest to o tyle ważne, iż jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, jest to drugi co do wielkości sektor w Rosji pod względem tworzenia wartości dodanej.

Sankcje gospodarcze nałożone na Rosję uziemiają lotnictwo

Problemem jest też sama wola handlu. Wiele państw stara się ograniczyć import z tego kraju. Dobrym przykładem jest rosyjskie lotnictwo, które może zupełnie upaść. Po pierwsze wiele państw całkowicie zamknęło przestrzeń powietrzną dla zarejestrowanych w Rosji samolotów. Po drugie, umowy wypowiedzieli leasingodawcy. Odcięci od serwisu Rosjanie nie będą w stanie długo korzystać ze swoich maszyn. To spowoduje uziemienie większości rosyjskiej floty powietrznej.

Aeroflot, czyli państwowa linia lotnicza z Rosji, została usunięta z Globalnych Systemów Dystrybucji Sabre i Amadeus. Oznacza to brak możliwości rezerwacji, zmian, procesowania zwrotów i innych kwestii związanych z biletami lotniczymi. Sabre i Amadeus to jedne z największych systemów GDS, obsługujących niemal wszystkie linie lotnicze na świecie, z których korzystają klienci korporacyjni oraz biura podróży. Problemem może być też wycofanie się wielu światowych koncernów. Lista firm, które jeszcze działają w Rosji stale się kurczy.

Gospodarcza podróż w czasie

Według ekonomistów PIE PKB Rosji w 2022 roku spadnie o około 15-20 procent. Oznacza to, że Rosja będzie nie tylko biedniejsza od wszystkich państw UE, ale również od niektórych w Ameryce Południowej.

Wykres 1. PKB per capita Rosji w latach 1959-2020.

PKB Rosji

Spadek o 15-20% będzie wiązać się z jeszcze jednym symbolicznym zdarzeniem. Rosyjskie PKB per capita może wtedy spaść poniżej poziomu z 1991 roku. Oznaczałoby to, że sankcje nałożone na Rosję mogą spowodować, że ich gospodarka odbędzie podróż w czasie do momentu, gdy kraj był jeszcze komunistyczny.

Upadek Związku Radzieckiego był wspaniałym wydarzeniem dla klimatu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker