EuropaFinanse

Bank Anglii reaguje! Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii znowu w górę

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii znów w górę. To trzecia podwyżka stóp od grudnia ubiegłego roku. Bank Anglii był jednym z pierwszych banków w rozwiniętych gospodarkach, który zdecydował się na taki ruch.

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii wzrosły o połowę

Bank Anglii podniósł w czwartek główną stopę procentową do 0,75% z poziomu 0,5%. Tym samym poziom stóp procentowych wrócił do poziomów sprzed pandemii. Podwyższenie stóp procentowych jest spowodowane wzrostem cen ropy, które wywołała wojna w Ukrainie. Na początku marca baryłka ropy naftowej kosztowała najwięcej od 13 lat.

Głosowanie za podwyżką stóp zakończyło się wynikiem 8:1. Jednocześnie Bank Anglii zwrócił uwagę, że wojna na Ukrainie podniesie szczyt inflacji oraz nasili presję płacową.

Brytyjski bank centralny zaczął podnosić stopy w grudniu ubiegłego roku w związku z obawami o wzrost cen konsumpcyjnych, gdy świat zaczął wychodzić z pandemii koronawirusa, co zwiększyło popyt na energię i surowce potrzebne w przemyśle.

Zobacz także: Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od blisko 30 lat!

Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę Bank Anglii spodziewał się, że inflacja cen konsumpcyjnych osiągnie w kwietniu poziom około 7,25%, czyli ponad trzykrotnie przekroczy docelowy poziom 2%. Szczyt inflacji spodziewany był w kwietniu lub maju tego roku. Niemniej jednak już teraz podaje się, że inflacja wyniesie ok. 8,4%. Gdyby tak się stało, byłaby najwyższa od 1982 roku, czyli od 40 lat.

Podwyżka stóp w Wielkiej Brytanii nastąpiło dzień po tym, jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podniosła swoją benchmarkową krótkoterminową stopę procentową do 0,25 proc. Podobnie jak na całym świecie, również w USA borykają się z największą inflacją od lat. Obecnie w Stanach Zjednoczonych inflacja jest najwyższa od lat 80. Fed pozostawił stopy procentowe blisko zera od czasu pandemii koronawirusa, która wybuchła dwa lata temu. Niemniej jednak już zapowiedziano, że Amerykanie mogą podnieść stopy procentowe w tym roku jeszcze sześć razy.

Z kolei Europejski Bank Centralny pozostawił w zeszłym tygodniu stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale zapowiedział wcześniejsze wycofanie się z działań stymulujących gospodarkę.

Stopy procentowe w Polsce na poziomie 10%? To gotowy kryzys finansowy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker