EnergetykaPolska

Jastrzębska Spółka Węglowa z prawie miliardem zysku. Przyszłość również nastraja pozytywnie

Wyniki Jastrzębskiej Spółki Węglowej za 2021 rok są w pełni zadowalające. Poprzez wzrost popytu na węgiel koksowy, JSW odnotowała wysokie zainteresowanie wydobywanym surowcem. Najbliższe lata mają być równie dobre dla Grupy Kapitałowej. 

Bardzo dobre wyniki Jastrzębskiej Spółki Węglowej

W minionym roku Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej osiągnęła zysk netto w wysokości prawie 953 mln zł. W 2021 roku spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej JSW wyprodukowały łącznie 13,8 mln ton węgla ogółem oraz 3,7 mln ton koksu. Przychody ze sprzedaży wyniosły 10,6 mld zł i były wyższe o 53,2% niż w 2020 roku. Ostatni kwartał minionego roku był najlepszy pod względem produkcji. Wówczas spółka realizowała wydobycie łącznie na 24 ścianach.

Zobacz także: Węgiel w 2021 roku tymczasowo wrócił do łask

Trzy pierwsze kwartały były trudne dla spółki. Jednak odbicie w czwartym kwartale przesądziło o wynikach. Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zwrócił uwagę na segment koksowy, który był wsparciem w pierwszym kwartale. Jednak to wzrost notowań węgla koksowego pozwolił JSW wynegocjować wyższe ceny w czwartym kwartale.

Dodał także, że:

Wysokie ceny surowców realnie przełożyły się na poziom przychodów ze sprzedaży naszych produktów. Cieszy nas, że ta wysoka koniunktura utrzymuje się też w pierwszym kwartale tego roku.

Zobacz także: Koleje Rosyjskie zwiększą liczbę pociągów przez problemy z węglem

Produkcja węgla koksowego i węgla do celów energetycznych wyniosły odpowiednio 80% i 20%. Przychody ze sprzedaży węgla były wyższe o 42,9% r/r i wyniosły ponad 5 mld zł. Przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych były wyższe o 69,1% i osiągnęły pułap ponad 5 mld zł.

Wysokie ceny surowców i transformacja energetyczna

Na sukces finansowy JSW duży wpływ miały ceny koksu w 2021 roku, które wynosiły 1 266 zł za tonę, a więc były o 62,8% wyższe od uzyskanej w 2020 roku. Znacznie wyższe były również ceny węgla koksowego wynoszące 620 zł za tonę (41,9% więcej niż rok wcześniej).

Rośnie produkcja stali, której ważnym składnikiem jest węgiel koksowy. Również transformacja energetyczna wymaga stalowych konstrukcji np. pod wiatraki. To sprawia, że w najbliższych latach surowiec wydobywany przez JSW będzie cieszył się niesłabnącą popularnością. Jeśli na rynku jest wysoki popyt na stal, pojawia się również wysoki popyt na węgiel koksowy, co powinno zapewnić spółce w najbliższych latach wysokie zyski.

Biorąc pod uwagę pojawiające się zapowiedzi dotyczące embarga na rosyjską stal, rynek będzie wymagał nowych dostaw, w których może pośredniczych JSW. Europejskie koncerny zrezygnowały z zamówień z Rosji, istnieje zatem większe prawdopodobieństwo, że będą skłaniać się ku unijnym dostawcom.

EIA: Produkcja paliw kopalnych w USA osiągnie rekord w 2023 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker